Petrochemia pochłania najwięcej energii

Publikacja: 24.06.2019 13:09

Petrochemia pochłania najwięcej energii

Foto: Petrochemical complex, operated by Tatneft PJSC, in Nizhenekamsk,Tatarstan, Russia/Bloomberg

W minionym roku światowy przemysł pożarł ponad połowę wyprodukowanej na Ziemi energii. W przemyśle najbardziej energochłonny jest sektor petrochemiczny. A tymi którzy z niego najwięcej korzystają są gospodarstwa domowe.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2018 r światowy przemysł zużył 55 proc. wyprodukowanej energii. A wśród sektorów najwięcej, bo 12 proc. przypadło na petrochemię. Kolejne prądożerne branże to górnictwo, przemysł lekki i spożywczy.
Jak podkreśla amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) „Przemysł chemiczny jest podzielony na dwie główne katetrugorie: podstawowe chemikalia i inne chemikalia. Podstawowe chemikalia to substancje które są bazą dla innych produktów. Obejmują one gazy surowcowe, pigmenty, nawozy sztuczne, tworzywa sztuczne i gumę. (…) Są produkowane w dużych ilościach i mają stosunkowo niskie ceny. Inne chemikalia – czasami nazywane drobnymi lub specjalistycznymi chemikaliami – wymagają mniej energii do produkcji, ale sprzedawane są po znacznie wyższych cenach. Do tej kategorii zaliczane są leki, mydła i farby.

""

Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Przemysł chemiczny wykorzystuje produkty energetyczne, takie jak gaz ziemny, zarówno do produkcji ciepła, jak i surowca. Podstawowe chemikalia są zazwyczaj wytwarzane w dużych fabrykach, które wykorzystują różne źródła energii. Jednak wciąż najczęściej są to ropa naftowa lub gaz ziemny”.
Największymi użytkownikami chemikaliów są gospodarstwa domowe. To w naszych domach najwięcej „schodzi” leków, artykułów sanitarnych i higienicznych czy kosmetyków. Chemikalia są również często półproduktami przy produkcji gumy i wyrobów z tworzyw sztucznych. Ogromnym użytkownikiem przemysłowej chemii jest rolnictwo. A także budownictwo oraz produkcja tekstyliów i odzieży.
Krajem z najbardziej energochłonną petrochemią jest Rosja, przed Kanadą i Antypodami (Australia z Nową Zelandią). W piątce pożeraczy prądu są też Stany Zjednoczone i Bliski Wschód.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Zarząd KGHM-u szykuje wieloletni plan inwestycji w rozwój
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Surowce i Paliwa
Kreml pozywa Shella. Wyrok wyda kapturowy sąd w Moskwie
Surowce i Paliwa
KE ogłosiła 47 strategicznie ważnych projektów. Wśród nich dwa z Polski
Surowce i Paliwa
Duże zwolnienia w zakładach sodowych Sebastiana Kulczyka. Europosłowie interweniują
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Surowce i Paliwa
Dziewięć koncernów pozwało Gazprom na kwotę 18 mld euro. Wśród nich polska firma
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście