Petrochemia pochłania najwięcej energii

Petrochemical complex, operated by Tatneft PJSC, in Nizhenekamsk,Tatarstan, Russia/Bloomberg

W minionym roku światowy przemysł pożarł ponad połowę wyprodukowanej na Ziemi energii. W przemyśle najbardziej energochłonny jest sektor petrochemiczny. A tymi którzy z niego najwięcej korzystają są gospodarstwa domowe.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2018 r światowy przemysł zużył 55 proc. wyprodukowanej energii. A wśród sektorów najwięcej, bo 12 proc. przypadło na petrochemię. Kolejne prądożerne branże to górnictwo, przemysł lekki i spożywczy.
Jak podkreśla amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) „Przemysł chemiczny jest podzielony na dwie główne katetrugorie: podstawowe chemikalia i inne chemikalia. Podstawowe chemikalia to substancje które są bazą dla innych produktów. Obejmują one gazy surowcowe, pigmenty, nawozy sztuczne, tworzywa sztuczne i gumę. (…) Są produkowane w dużych ilościach i mają stosunkowo niskie ceny. Inne chemikalia – czasami nazywane drobnymi lub specjalistycznymi chemikaliami – wymagają mniej energii do produkcji, ale sprzedawane są po znacznie wyższych cenach. Do tej kategorii zaliczane są leki, mydła i farby.

Bloomberg
Przemysł chemiczny wykorzystuje produkty energetyczne, takie jak gaz ziemny, zarówno do produkcji ciepła, jak i surowca. Podstawowe chemikalia są zazwyczaj wytwarzane w dużych fabrykach, które wykorzystują różne źródła energii. Jednak wciąż najczęściej są to ropa naftowa lub gaz ziemny”.
Największymi użytkownikami chemikaliów są gospodarstwa domowe. To w naszych domach najwięcej „schodzi” leków, artykułów sanitarnych i higienicznych czy kosmetyków. Chemikalia są również często półproduktami przy produkcji gumy i wyrobów z tworzyw sztucznych. Ogromnym użytkownikiem przemysłowej chemii jest rolnictwo. A także budownictwo oraz produkcja tekstyliów i odzieży.
Krajem z najbardziej energochłonną petrochemią jest Rosja, przed Kanadą i Antypodami (Australia z Nową Zelandią). W piątce pożeraczy prądu są też Stany Zjednoczone i Bliski Wschód.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dobre wyniki Tauronu w I kwartale

Tauron zanotował 5-proc. wzrost przychodów, do 4,8 mld zł. Zwiększył się też wynik EBITDA ...

Zza Atlantyku przypłyną do Świnoujścia kolejne statki z gazem

Wizyta prezydenta USA na razie przyniosła tylko deklaracje polityczne. Na konkretne umowy trzeba trochę ...

Milionów Polaków nie stać na prąd i ciepło

Problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb energetycznych ma obecnie 12,2 proc. z nas – szacuje ...

Prezydent podpisał ustawę antysmogową

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację Prawa ochrony środowiska, tzw. ustawę antysmogową. Przepisy ...

Elektrownia hybrydowa Taurona

Tauron buduje elektrownię hybrydową. Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW ...

Większa dywidenda z Kogeneracji

Zarząd Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zaproponuje przeznaczenie na dywidendę za 2016 rok 98 mln ...