Atak na tankowce zaniepokoił rynek naftowy

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

O ile w czwartek rano za baryłkę ropy gatunku Brent płacono nieco poniżej 60 dol., to popołudniu jej cena skoczyła do 60 dol. Cena ropy gatunku WTI wzrosła w tym czasie z 50 dol. do 53 dol. za baryłkę. Rynek reagował w ten sposób na atak na dwa supertankowce w Zatoce Omańskiej.

 

Do ataku doszło w pobliżu Cieśniny Ormuz, przez którą przechodzi 40 proc. światowego transportu ropy naftowej. Jest to głównie surowiec pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Kuwejtu, innych monarchii położonych nad Zatoką Perską oraz Iranu. Ataki na tankowce transportujące ten surowiec tworzą kolejne zagrożenie dla podaży ropy na rynku. Innymi są m.in.: załamanie produkcji surowca w Wenezueli, wojna domowa w Libii oraz sankcje przeciwko Iranowi.

 

CZYTAJ TAKŻE: Atak na supertankowce w Zatoce Omańskiej

 

– W poprzednich tygodniach rynek był w panice z powodu słabości popytu na ropę. Zastanawialiśmy się jakiego rodzaju wiadomości doprowadzą do skoku cen – twierdzi Eugen Weinberg, szef działu analiz surowcowych w Commerzbanku.

 

Oil tanker/Bloomberg

 

Mimo tego, że coraz mocniej daje o sobie znać zagrożenie dla podaży ropy wydobywanej w krajach znad Zatoki Perskiej, to cena ropy wróciła zaledwie do poziomu z końcówki zeszłego tygodnia. Przez ostatni miesiąc ropa WTI staniała o 13 proc. a od szczytu z kwietnia o blisko 20 proc. Rynek naftowy balansował w ostatnich dniach na granicy bessy. Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) ostrzegła, że wojny handlowe negatywnie wpływają na zapotrzebowanie na ropę. Według jej danych popyt na ten surowiec rósł w pierwszym kwartale o mniej niż 1 mln baryłek dziennie, czyli o 20 proc. mniej niż się spodziewano. Prognoza wzrostu popytu na ten rok została obniżona z 1,21 mln baryłek dziennie do 1,14 mln baryłek dziennie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotos szuka nowych złóż

W tym roku, może w przyszłym, Lotos musi kupić udziały w złożach na szelfie ...

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie

Większy koszt zakupu nowoczesnych kaloryferów do domu może się szybko zwrócić dzięki mniejszym wydatkom ...

Otoczenie przestaje sprzyjać rafineriom

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Otoczenie przestaje sprzyjać rafineriom Różnice między Orlenem ...

Tauron: W tym roku gorzej w dystrybucji i sprzedaży energii

Segment dystrybucji i sprzedaży nie będzie sobie radził najlepiej w tym roku. Wynik operacyjny ...

Polska zablokowała ugodę w sprawie klimatu

Walka w Unii Europejskiej o nowy cel neutralności klimatycznej do 2050 r. jeszcze się ...

Rok 2016 może być stracony dla OZE

Kolejny poślizg przepisów ustawy wyznaczającej nowe mechanizmy wsparcia może przynieść więcej szkody niż pożytku. ...