Atak na tankowce zaniepokoił rynek naftowy

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

O ile w czwartek rano za baryłkę ropy gatunku Brent płacono nieco poniżej 60 dol., to popołudniu jej cena skoczyła do 60 dol. Cena ropy gatunku WTI wzrosła w tym czasie z 50 dol. do 53 dol. za baryłkę. Rynek reagował w ten sposób na atak na dwa supertankowce w Zatoce Omańskiej.

 

Do ataku doszło w pobliżu Cieśniny Ormuz, przez którą przechodzi 40 proc. światowego transportu ropy naftowej. Jest to głównie surowiec pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Kuwejtu, innych monarchii położonych nad Zatoką Perską oraz Iranu. Ataki na tankowce transportujące ten surowiec tworzą kolejne zagrożenie dla podaży ropy na rynku. Innymi są m.in.: załamanie produkcji surowca w Wenezueli, wojna domowa w Libii oraz sankcje przeciwko Iranowi.

 

CZYTAJ TAKŻE: Atak na supertankowce w Zatoce Omańskiej

 

– W poprzednich tygodniach rynek był w panice z powodu słabości popytu na ropę. Zastanawialiśmy się jakiego rodzaju wiadomości doprowadzą do skoku cen – twierdzi Eugen Weinberg, szef działu analiz surowcowych w Commerzbanku.

 

Oil tanker/Bloomberg

 

Mimo tego, że coraz mocniej daje o sobie znać zagrożenie dla podaży ropy wydobywanej w krajach znad Zatoki Perskiej, to cena ropy wróciła zaledwie do poziomu z końcówki zeszłego tygodnia. Przez ostatni miesiąc ropa WTI staniała o 13 proc. a od szczytu z kwietnia o blisko 20 proc. Rynek naftowy balansował w ostatnich dniach na granicy bessy. Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) ostrzegła, że wojny handlowe negatywnie wpływają na zapotrzebowanie na ropę. Według jej danych popyt na ten surowiec rósł w pierwszym kwartale o mniej niż 1 mln baryłek dziennie, czyli o 20 proc. mniej niż się spodziewano. Prognoza wzrostu popytu na ten rok została obniżona z 1,21 mln baryłek dziennie do 1,14 mln baryłek dziennie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poleciały głowy w Transneft

Cicho i bez podawania do publicznej wiadomości, Transneft – rosyjski monopolista eksportu ropy zdymisjonował ...

Wkrótce przypłynie gaz z USA

W czerwcu do Świnoujścia zawinie pierwszy statek z gazem z Luizjany. Kolejne wydają się ...

Indie stawiają na atom

Rząd w Delhi zdecydował o budowie dziesięciu nowych reaktorów jądrowych na potrzeby krajowej energetyki. ...

Niemcy nie chcą elektrowni na gaz

Na największym rynku odbioru rosyjskiego gazu nie będzie nowych elektrowni gazowych. Siemiens redukuje produkcję ...

Miasta coraz mocniej stawiają na autobusy z napędem elektrycznym, na zdj. ładowanie pojazdu w Krakowie

Elektryczny boom w komunikacji

Zakupy napędzane są dotacjami UE. Eksperci zwracają jednak uwagę, na wysokie koszty zakupu i ...

Katar wstrzymał produkcję helu

Drugi producent helu na świecie musiał przerwać produkcję z powodu blokady ekonomicznej. To szansa ...