„Przyjaźń” – sytuacja się komplikuje; ropa pojedzie koleją

Kilka miesięcy zajmie przywrócenie transportu czystej ropy rosyjskiej w naftociągu „Przyjaźń”. Białoruś zapowiada dochodzenie od Moskwy odszkodowania. Rosja przetransportuje ropę koleją.

Bielnieftechim poinformował na swojej stronie, że całkowite przywrócenie transportu zgodnej z normami ropy rurociągiem „Przyjaźń” zajmie „kilka miesięcy”. To co obecnie zostało zrobione po rosyjskiej stronie, „pozwala jedynie na przywrócenie pracy jednej nitki rurociągu”. Czysta ropa dotrze do rafinerii w Mozyrze nie wcześniej niż 4 maja.

CZYTAJ TAKŻE: Wstrzymane dostawy brudnej rosyjskiej ropy do rafinerii w Polsce.

Nierozwiązana pozostaje sprawa odszkodowania dla Białorusi za dostarczenie brudnej ropy, która uszkodziła część urządzeń rafinerii w Mozyrze; zmusiła producentów do wstrzymania eksportu produktów naftowych oraz zatrzymania tranzytu na Zachód.
„Strona białoruska będzie dochodzić rekompensaty za poniesione straty tak przez firmy jak i państwo. (…) Sytuacja jest wciąż nieuregulowana. Każdy kolejny dzień to dla strony białoruskiej utrata części dochodów z rafinerii, dlatego o całkowitej wielkości strat mówić jest jeszcze za wcześnie”.

An oil worker turns a control wheel on a cluster well as pipework stands on the Russkoye heavy crude oil field, operated by Rosneft PJSC/Bloomberg

Rosyjski monopolista w eksporcie ropy – koncern Transnieft, który jest odpowiedzialny przed partnerami i klientami z innych państw za jakość dostarczanej ropy, ogłosił, że z powodu problemów „Przyjaźni”, zaproponował Rosyjskim Kolejom Żelaznym (RŻD) przewóz 100 tys. ton ropy. A jeżeli ta operacja się powiedzie, to przedłuży taki układ jeszcze o pół roku. RŻD zadeklarował, że wystawi do dyspozycji Transneft 5000 cystern.
To świadczy, że Rosjanie także mają świadomość, iż oczyszczenie „Przyjaźni” z brudnego surowca zajmie kilka miesięcy. Jedynym sposobem usunięcia z ropy chlorków organicznych jest odstanie surowca, tak by szkodliwe związki osiadły na dnie. Wtedy ropę można przelać z powrotem do systemu transportu.

CZYTAJ TAKŻE: Czas na rurociąg Odessa-Brody-Płock

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pionier rewolucji łupkowej bankrutuje

Chesapeake Energy, amerykańska spółka będąca pionierem w wydobywaniu gazu łupkowego, złożyła wniosek o ochronę ...

Koncerny udowadniają, że to było dobre półrocze

Wyniki firm energetycznych wydają się całkiem niezłe. Jednak inwestorzy z GPW najwyraźniej w to wątpią: kursy ...

Podejrzane belgijskie reaktory

Niemcy chcą, by Belgia zamknęła dwie swoje elektrownie jądrowe. Nie podobają im się też ...

Azerbejdżan dołączy do OPEC

Baku otrzymało zaproszenie do udziału w listopadowej sesji kartelu eksporterów ropy w Wiedniu. Azerowie ...

Nord Stream-2 dostał kosza na Łotwie

Łotwa otrzymała intratną propozycję udziału swoich portów w budowie Nord Stream-2. I ją odrzuciła. ...

#RZECZoBIZNESIE: Janusz Moroz: Stała cena prądu to za mało

Mnóstwo klientów, którzy odeszli w latach poprzednich tylko dla ceny, w tej chwili wraca ...