„Przyjaźń” – sytuacja się komplikuje; ropa pojedzie koleją

Kilka miesięcy zajmie przywrócenie transportu czystej ropy rosyjskiej w naftociągu „Przyjaźń”. Białoruś zapowiada dochodzenie od Moskwy odszkodowania. Rosja przetransportuje ropę koleją.

Bielnieftechim poinformował na swojej stronie, że całkowite przywrócenie transportu zgodnej z normami ropy rurociągiem „Przyjaźń” zajmie „kilka miesięcy”. To co obecnie zostało zrobione po rosyjskiej stronie, „pozwala jedynie na przywrócenie pracy jednej nitki rurociągu”. Czysta ropa dotrze do rafinerii w Mozyrze nie wcześniej niż 4 maja.

CZYTAJ TAKŻE: Wstrzymane dostawy brudnej rosyjskiej ropy do rafinerii w Polsce.

Nierozwiązana pozostaje sprawa odszkodowania dla Białorusi za dostarczenie brudnej ropy, która uszkodziła część urządzeń rafinerii w Mozyrze; zmusiła producentów do wstrzymania eksportu produktów naftowych oraz zatrzymania tranzytu na Zachód.
„Strona białoruska będzie dochodzić rekompensaty za poniesione straty tak przez firmy jak i państwo. (…) Sytuacja jest wciąż nieuregulowana. Każdy kolejny dzień to dla strony białoruskiej utrata części dochodów z rafinerii, dlatego o całkowitej wielkości strat mówić jest jeszcze za wcześnie”.

An oil worker turns a control wheel on a cluster well as pipework stands on the Russkoye heavy crude oil field, operated by Rosneft PJSC/Bloomberg

Rosyjski monopolista w eksporcie ropy – koncern Transnieft, który jest odpowiedzialny przed partnerami i klientami z innych państw za jakość dostarczanej ropy, ogłosił, że z powodu problemów „Przyjaźni”, zaproponował Rosyjskim Kolejom Żelaznym (RŻD) przewóz 100 tys. ton ropy. A jeżeli ta operacja się powiedzie, to przedłuży taki układ jeszcze o pół roku. RŻD zadeklarował, że wystawi do dyspozycji Transneft 5000 cystern.
To świadczy, że Rosjanie także mają świadomość, iż oczyszczenie „Przyjaźni” z brudnego surowca zajmie kilka miesięcy. Jedynym sposobem usunięcia z ropy chlorków organicznych jest odstanie surowca, tak by szkodliwe związki osiadły na dnie. Wtedy ropę można przelać z powrotem do systemu transportu.

CZYTAJ TAKŻE: Czas na rurociąg Odessa-Brody-Płock

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Shell traci dziesięć razy

Zysk brytyjsko-holenderskiego giganta paliwowego zmniejszył się w pierwszym kwartale 9,9 razy. Royal Dutch Shell ...

Gazprom ma nowy mega projekt

Chińczycy zbudują Rosjanom nad Bałtykiem wielki zakłady chemiczne do przerobu gazu ziemnego. Technologię dostarczą Amerykanie. ...

Kazachstan nie ma na czym latać

Narodowy przewoźnik Kazachstanu ostrzegł przed wstrzymaniem lotów, jeżeli nie poprawi się zaopatrzenie w paliwo ...

Wiatraki giganty zasilą Danię

Bruksela dała zgodę na budowę największej farmy wiatrowej w Danii. Zasili ona 600 tysięcy ...

Upały przywołują widmo stopni zasilania

Operator dmucha na zimne w gorące dni. Czy klimatyzatory mogą zabrać prąd fabrykom? We ...

Upadek tępej polityki

Przez ostatnie cztery lata za wszelką cenę ratowano górnictwo. Jednocześnie wstrzymano rozwój energetyki wiatrowej ...