Biały Dom zablokował transport ropy z Wenezueli na Kubę

Oil tanker/Bloomberg

USA wprowadziły sankcje wobec 34 tankowców i dwóch firm, które dostarczają ropę z Wenezueli na Kubę. Zdaniem Amerykanów, Kuba była główną siłą, która przyczyniła się do najgłębszego w historii kryzysu w gospodarce Wenezueli.

„Dziś oddział ministerstwa finansów ds kontroli inwestycji zagranicznych (OFAC) wprowadził sankcje przeciwko dwóm firmom pracującym w sektorze ropy Wenezueli. Osobno OFAC wprowadziło sankcje przeciwko 34 statkom – jako zablokowanej własności Petroleos de Venezuela, S.A. (PDVSA)” – czytamy w komunikacie Białego Domu.

CZYTAJ TAKŻE: Wenezuela przerywa eksport ropy, stanął główny terminal

Zdaniem sekretarza skarbu Steven’a Mnuchina, to Kuba jest winna za wenezuelski kryzys. Kubańskie zakupy ropy od początku wspierają reżim nieuznawanego przez większość świata prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.Władze Wenezueli nazwały nowe sankcje „niedopuszczalnymi i przestępczymi”„Rząd Republiki Boliwaryjskiej (tak Maduro nazywa Wenezuelę -red) kategorycznie odrzuca nowy  atak rządu USA na wenezuelski przemysł naftowy i na suwerenność gospodarczą” – głosi komunikat MSZ Wenezueli, cytowany przez agencję Prime.

Demonstrators wave Venezuelan flags while listening to Juan Guaido, president of the National Assembly, not pictured, during a pro-opposition rally in Caracas, Venezuela, /Bloomberg

„Paradoksalnie to kraj-członek WTO, który ogłasza się obrońcą zasad liberalnych, łamie podstawowe prawa handlowe i gospodarcze, aby pogorszyć położenie nie tylko narodów Wenezueli i Kuby, ale też firm i organizacji handlowych, które powinny być chronione przez prawo międzynarodowe” – pisze Caracas. Amerykanie podkreślają, że wenezuelska ropa „należy do narodu wenezuelskiego” a nieuznawany przez świat reżim, który doprowadził do gospodarczego upadku i emigracji milionów obywateli, nie ma prawa dysponować najcenniejszym surowcem kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Wenezuela przerywa wydobycie ropy!

Mogą Ci się również spodobać

Jacek Szymczak: Ciepłownictwo efektywnie walczy ze smogiem

Ciepłownictwo jest bardzo racjonalnym i efektywnym narzędziem do walki z niską emisją. Z punktu ...

Krainy tanich i drogich paliw

Najtaniej na świecie tankują Kuwejtczycy, a w Europie – Kazachowie. Amerykanie tankują taniej niż ...

Przesuwnik w Mikułowej już działa

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zakończyły prace nad instalacją przesuwników fazowych w stacji Mikułowa. Są to ...

W Enei nie powinno być negatywnych one-offów w tym roku

Enea nie boi się tegorocznych testów na utratę wartości aktywów konwencjonalnych. Poznańska grupa planuje ...

Ukraina: rok bez gazu z Gazpromu

Naftogaz świętuje rok bez zakupów gazu w rosyjskim Gazpromie. Zdaniem Ukraińców to ogromne osiągnięcie. ...

Ceny ropy pikują. Jest najtańsza od grudnia 2018 r.

Europejska marka Brent jest najtańsza od grudnia 2018 r. Baryłka kosztuje już poniżej 52 ...