Gazprom atakuje w Korei

Bloomberg

Rosyjski gigant gazowy wrócił do projektu budowy gazociągu do Korei Południowej przez terytorium Korei Północnej.

„To nie jest nowy projekt; rozpoczęliśmy rozmowy w 2011 r, ale dziś zmieniła się sytuacja polityczna i strona południowokoreańska zwróciła się do Gazpromu o wznowienie rozmów„ – powiedział wiceprezes Witalij Markiełow dla agencji TASS.

W 2011 r Gazprom zakładał, że gazociąg z Rosji przez KRLD do Korei Południowej liczyć będzie 1100 km, z czego przez tereny Północy — 700 km. Moc gazociągu to 20 mld m3 gazu rocznie. KRDL zarobiłaby na tranzycie ok. 100 mln dol. rocznie. Korea Płd jest po Japonii drugim importerem gazu LNG na świecie. Rosyjski rurociąg obniżyłby import surowca, który na rynku Azji jest droższy od gazu rurociągowego.

Projekt upadł wobec zaostrzenia sytuacji na Półwyspie Koreańskim. We wrześniu 2017 r Władimir Putin potwierdził podczas wizyty w Korei Płd., że Moskwa jest zainteresowana w projektach trójstronnych z udziałem obu Korei.
– Chodzi o dostawy do Korei rosyjskiego gazu rurociągowego, integrację sieci energetycznych, systemów transportu kolejowego Rosji, Korei Płd. i KRLD.

Jeżeli chodzi o Koreę Płd i Rosję to kraje współpracują w energetyce. Firmy koreańskie uczestniczą w projektach wydobywczych Sachalin-1 i Sachalin-2 a także są zainteresowane większymi zakupami rosyjskiego LNG. Stocznie koreańskie zbudują dla Rosji 15 gazowców przeznaczonych do transportu LNG z nowych zakładów skraplania na Półwyspie Jamalskim.
Według danych rosyjskiej izby celnej udział Korei Płd. w rosyjskim handlu zagranicznym wynosi 3,6 proc.. Aż 75 proc. rosyjskiego eksportu do Korei stanowią surowce mineralne. Z 10,9 mln ton rosyjskiego LNG najwięcej kupili Japończycy (67,6 proc.) i Koreańczycy (17 proc.).
Co się tyczy Korei Północnej to Rosja eksportuje tam ropę i produkty naftowe – 40 tys ton kwartalnie. Zdaniem prezydenta Rosji to „blisko zerowe obroty jeżeli wziąć pod uwagę, że rocznie Rosja eksportuje ponad 400 mln ton ropy i produktów naftowych”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pożar w Kanadzie nie objął złóż Orlenu

Płocki koncern prewencyjnie zatrzymał część instalacji wydobywających ropę i gaz w Albercie. Jeśli wzrośnie ...

Dania zgadza się na Baltic Pipe, Nord Stream 2 wciąż czeka

Dania wyraziła zgodę na budowę w swoich wodach gazociągu Baltic Pipe, którym norweski gaz ...

Polska i Ukraina chcą do OPAL

PGNiG i ukraiński Naftogaz złożyły wnioski o przydzielenie im mocy przesyłowych gazociągu OPAL na ...

Gaz z węgla ma pod górkę

Bez wsparcia rządu może się nie udać flagowa inwestycja Azotów i Tauronu w instalację ...

Atomowe muskuły świata

To już XI spotkanie na szczycie światowych liderów energetyki atomowej. W minionym roku Rosja ...

Magazyny energii – brakujące ogniwo w systemie

Warto rozwijać magazyny energii w Polsce, pomimo iż wczesny stan regulacji rynku może być ...