Arabskie pompy przyśpieszyły

Bloomberg

Arabia Saudyjska zwiększyła wydobycie ropy, by ustabilizować rynek. W USA liczba stanowisk wydobywczych jest największa od trzech lat.

W maju Arabia Saudyjska pompowała o 100 tys. baryłek/dziennie (bd) więcej niż stanowi porozumienie o zamrożeniu wydobycia. W czerwcu pompy przyśpieszą o tyle samo, dowiedział się The Wall Street Journal. Do tego eksport arabskiej ropy w maju był większy o 300 tys. bd.

W ten sposób Saudowie osłabiają obawy rynku, co do niestabilnych dostaw ropy z Iranu, a tym samym wzrostu cen. Sam Biały Dom miał poprosić Rijad i kilku innych arabskich producentów o zwiększenie wydobycia łącznie o 1 mln bd.

Pompy arabskie przyśpieszyły w przededniu zaplanowanego na 23 czerwca spotkania uczestników porozumienia OPEC+ o zamrożeniu wysokości produkcji na poziomie z listopada 2016. Wtedy to w Wiedniu członkowie OPEC a także Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan i kilka innych państw spoza kartelu eksporterów uzgodniło poziom wydobycia niższy o 1,8 mln bd z czego 300 tys. bd miała zmniejszyć pompowanie Rosja. Porozumienie było przedłużane dwa razy. Obecnie obowiązuje do końca 2018 r.
Tymczasem w USA liczba stanowisk wydobywczych jest największa od 3 lat. Tak na szelfie jak i na lądzie działa łącznie 1046 stanowisko wydobycia ropy i gazu. W maju przybyło 35 nowych, informuje firma Baker Huges. Tak dużo nie było od marca 2015 r.

Najwięcej od 1985 r miejsc produkcji ropy i gazu było w USA cztery lata temu – 3578. Większość stanowiły stanowiska wykorzystujące pokłady łupków bitumicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Przyjaźń” coraz droższa

Mińsk znacząco podniósł opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy przez swoje terytorium. Przesył rurociągiem „Przyjaźń” ...

#RZECZoBIZNESIE: Mariusz Klimczak: Ubóstwo energetyczne to główny problem w Polsce

Ludzie używają kiepskich pieców, bo nie stać ich na dobre, drogie paliwo – mówi ...

Ropy może zabraknąć

Już w pierwszym półroczu przyszłego roku na rynku ropy może pojawić się deficyt. Na ...

Oklahoma trzęsie się po łupkowym boomie

Władze stanu wezwały spółki przeprowadzające odwierty do ograniczenia ilości wody z chemikaliami wstrzykiwanej w ...

Elektromobilność ładuje akumulatory

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Elektromobilność ładuje akumulatory Rząd przyjął projekt ...