Arabskie pompy przyśpieszyły

Bloomberg

Arabia Saudyjska zwiększyła wydobycie ropy, by ustabilizować rynek. W USA liczba stanowisk wydobywczych jest największa od trzech lat.

W maju Arabia Saudyjska pompowała o 100 tys. baryłek/dziennie (bd) więcej niż stanowi porozumienie o zamrożeniu wydobycia. W czerwcu pompy przyśpieszą o tyle samo, dowiedział się The Wall Street Journal. Do tego eksport arabskiej ropy w maju był większy o 300 tys. bd.

W ten sposób Saudowie osłabiają obawy rynku, co do niestabilnych dostaw ropy z Iranu, a tym samym wzrostu cen. Sam Biały Dom miał poprosić Rijad i kilku innych arabskich producentów o zwiększenie wydobycia łącznie o 1 mln bd.

Pompy arabskie przyśpieszyły w przededniu zaplanowanego na 23 czerwca spotkania uczestników porozumienia OPEC+ o zamrożeniu wysokości produkcji na poziomie z listopada 2016. Wtedy to w Wiedniu członkowie OPEC a także Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan i kilka innych państw spoza kartelu eksporterów uzgodniło poziom wydobycia niższy o 1,8 mln bd z czego 300 tys. bd miała zmniejszyć pompowanie Rosja. Porozumienie było przedłużane dwa razy. Obecnie obowiązuje do końca 2018 r.
Tymczasem w USA liczba stanowisk wydobywczych jest największa od 3 lat. Tak na szelfie jak i na lądzie działa łącznie 1046 stanowisko wydobycia ropy i gazu. W maju przybyło 35 nowych, informuje firma Baker Huges. Tak dużo nie było od marca 2015 r.

Najwięcej od 1985 r miejsc produkcji ropy i gazu było w USA cztery lata temu – 3578. Większość stanowiły stanowiska wykorzystujące pokłady łupków bitumicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja atakuje w Brunei

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym ...

Gaz ma pełnić funkcję regulacyjną

Będziemy używali gazu, co wymaga sprawnej infrastruktury przesyłowej. To odpowiedzialność operatora systemu  – pisze ...

Ameryka sięga po broń gazową

Donald Trump ogłosił start złotej ery amerykańskiej energetyki. Ropa, gaz i węgiel z USA ...

Jaworzno III zgodnie z planem

Prace budowlane w Elektrowni Jaworzno III, pomimo trwającej zimy, przebiegają bez zakłóceń i zgodnie ...

Szkolnictwo branżowe pod patronatem sektora energetycznego

Osiem szkół z terenu działania Grupy Enea zostało objętych patronatem koncernu energetycznego. Do końca ...

Serinus zmniejszył straty

Mimo dużego spadku wydobycia ropy w Tunezji, grupie udało się w ubiegłym roku ograniczyć ...