Grupa Lotos inwestuje w norweskie złoża

Post Image
Post Image

Koncern zapłaci 160 mln dol. za aktywa wydobywcze Sleipner zlokalizowane na Morzu Północnym.

Grupa Lotos ponaddwukrotnie, bo do około 28 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej) dziennie, zwiększy ogółem wydobycie ropy i gazu. Będzie to możliwe dzięki umowie zakupu pakietu norweskich aktywów wydobywczych określonych jako Sleipner, zlokalizowanych na Morzu Północnym.

Sprzedawcą jest ExxonMobil Exploration and Production Norway, który po finalizacji transakcji zainkasuje 160 mln dol., czyli ok. 617 mln zł według obecnego kursu NBP. Dodatkowo może otrzymać 25 mln dol. (97 mln zł), jeśli norweskie Ministerstwo Ropy i Gazu zatwierdzi plan zagospodarowania dla złoża Alfa Sentral.

Ponadto strony uzgodniły mechanizm ewentualnej kompensacji ceny uzależniony od kształtowania się kursu ropy w latach 2016–2020. Lotos chce sfinalizować transakcję ze środków własnych. Umowa została zawarta pod warunkami zawieszającymi, m.in. uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii. Jej zamknięcie planowane jest na grudzień.

Na pakiet aktywów Sleipner składa się po 15 proc. udziałów w złożach produkcyjnych  Sleipner Ost, Sleipner Vest, Gungne oraz Loke. Na wszystkich operatorem jest Statoil. Pozostałymi udziałowcami są koncerny Total i Exxon Mobil.

Nabyty pakiet obejmuje dodatkowo 28 proc. udziałów w złożu Alfa Sentral, które jest w fazie przygotowania do zagospodarowania. Produkcja ma się rozpocząć w 2020 r.

Szacowana średnia dzienna wielkość produkcji w tym roku na przejętych złożach, przypadająca na udziały obejmowane przez Lotos, to ok. 16 tys. boe. Ok. 70 proc. wydobywanego surowca to gaz ziemny, a pozostała część to kondensat, czyli lekka ropa naftowa.

W przyszłym roku dzienna produkcja istotnie spadnie, gdyż szczyt wydobycia na tych złożach już minął. Na lata 2016–2018 szacuje się, że dzienna produkcja będzie wynosić ok. 9,5 tys. boe. Dla porównania w III kwartale łączne wydobycie realizowane przez Grupę Lotos na wszystkich złożach w Norwegii, Polsce i na Litwie wynosiło 11,7 tys. boe dziennie.

Dzięki nowemu nabytkowi gdański koncern mocno zwiększa zasoby ropy i gazu określane według międzynarodowej terminologii jako 2P. Do tej pory wynosiły one 52,5 mln boe. Zasoby w nabytych złożach szacowane są z kolei na 20,8 mln boe.

– Dzięki tej transakcji odzyskamy pieniądze zainwestowane w norweskie złoże Yme, na którym, nie z naszej winy, zainstalowano wadliwą platformę – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. Dodaje, że przed zakupem złoża Sleipner koncern miał do odzyskania ok. 300 mln dol. W wyniku zastosowania tzw. tarczy podatkowej po realizacji tej transakcji będzie to już 150 mln dol.

– Realizując wydobycie z właśnie nabywanych złóż oraz wcześniej kupionych aktywów Heimdal, pozostałą kwotę odzyskamy w ciągu dwóch lat. Ponadto w tym roku, zgodnie z założeniami strategii ogłoszonej w 2012 r., istotnie przekroczymy docelowy poziom wydobycia określony na 24 tys. boe dziennie – twierdzi Olechnowicz.

Zapewnia, że firma osiągnie założony poziom produkcji nie tylko w efekcie zakupu złoża Sleipner. Niedawno rozpoczęła wstępne wydobycie na Morzu Bałtyckim ze złoża B8. – Na razie poziom produkcji z tego złoża to 1,5 tys. baryłek dziennie, ale do końca roku, po uruchomieniu kolejnych otworów produkcyjnych, poziom wydobycia wzrośnie do 3 tys. baryłek – wskazuje Olechnowicz.

Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku, pozytywnie ocenia umowę zakupu kolejnych norweskich aktywów przez Lotos. – To właściwa droga do odzyskania pieniędzy zainwestowanych w złoże Yme, dzięki tarczy podatkowej, z której można skorzystać w Norwegii. Poza tym spółka nie przepłaca, zwłaszcza jeśli odnieść cenę do wysokości nabywanych zasobów ropy i gazu – uważa Kliszcz.

Dodaje, że Grupa Lotos, nabywając aktywa Sleipner, mocno zwiększa produkcję ropy i gazu. W przyszłym roku, mimo że wydobycie z nowo nabytych złóż będzie spadać, łączna produkcja może przekroczyć 24 tys. boe dziennie.

rozmowa z Pawłem Olechnowiczemw dzisiejszym „Parkiecie”

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańska ropa może ruszyć w świat

USA duszą się od nadmiaru ropy. Już w najbliższą środę do historii może przejść ...

Duże wydobycie ropy mimo sankcji

Pomimo zamrożenia wydobycia, rosyjskie koncerny wypompowały w minionym roku o 1,6 proc. ropy więcej. ...

Czy Rosneft przejmie kontrolę na ropą Wenezueli?

Według wenezuelskich mediów rosyjski gigant naftowy przejmie pełną kontrolę nad wenezuelskim państwowym koncernem naftowym w ...

Zagraniczne koncerny dostarczają więcej gazu

Polski rynek zyskuje na atrakcyjności wśród europejskich firm handlujących błękitnym paliwem. Rosnącą konkurencję dostrzegają ...

Energa może stracić na ustawie prądowej

Energa, po zbadaniu jej ubiegłorocznych wyników przez audytora, musiała zawiązać rezerwę w wysokości 136 ...

Orlen chce więcej saudyjskiej ropy

Płocka grupa szuka możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw do swoich rafinerii. Już około 30 proc. ...