Serinus zwiększył wydobycie

Bloomberg

W trzecim kwartale dzienna produkcja ropy i gazu realizowana przez spółkę na posiadanych koncesjach była o 2 proc. wyższa niż w drugim kwartale.

W trzecim kwartale średnia dzienna produkcja ropy i gazu Serinus Energy wynosiła 4,1 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). To oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu do poziomu z drugiego kwartału. Zwyżka wynikała przede wszystkim ze wznowienia wydobycia na polu Sabria w Tunezji.

Spółka podaje, że na tunezyjskich złożach produkcja wyniosła w trzecim kwartale średnio 1,3 tys. boe dziennie. To oznaczało wzrost o 11 proc. w stosunku do drugiego kwartału. Oprócz wznowienia produkcji na polu Sabria, wpływ na uzyskane wyniki miało również przezwyciężenie problemów, które ograniczały wydobycie na polu Chouech Es Saida. Za baryłkę ropy Serinus uzyskiwał w Tunezji średnio cenę 51,31 USD, a za 1 tys. stóp sześc. gazu 7,93 USD.

Serinus Energy ujawnił też, że w październiku wydobywał w Tunezji średnio 1,1 tys. boe dziennie. Ponadto tamtejszy odwiert Win-12bis jest obecnie wyłączony i prowadzone są prace naprawcze w celu usunięcia niedrożności rur wydobywczych.

Spółka prowadzi też wydobycie na Ukrainie. Produkcja w tym kraju przypadająca na giełdową firmę wyniosła w trzecim kwartale 456 tys. m sześc. gazu oraz 53 baryłek kondensatu (tzw. lekka ropa naftowa) dziennie. Niewielki spadek produkcji w porównaniu do drugiego kwartału wynikał z niższego popytu. W październiku produkcja Serinus osiągnęła na Ukrainie poziom 444,5 tys. m sześc. gazu oraz 62 baryłek kondensatu dziennie. Za 1 tys. stóp sześc. gazu Serinus Energy uzyskiwał na Ukrainie 6,58 USD, a za baryłkę kondensatu 43,01 USD.

Firma ciągle liczy na korzystne dla siebie zmiany legislacyjne na Ukrainie. Na początku października tamtejszy parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy obniżającej podatek od wydobycia ropy i gazu. Proponuje się w nim obniżenie opłat licencyjnych z 55 proc. do 29 proc. dla odwiertów do 5 km i z 28 proc. do 14 proc w przypadku odwiertów głębszych niż 5 km. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni projekt powinien zostać poddany drugiemu czytaniu. W przypadku jego przyjęcia, przed wejściem w życie musi być jeszcze podpisany przez prezydenta.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Łatwiej zmienimy sprzedawcę prądu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na utworzenie Centralnego Systemu Wymiany Informacji. Powstanie ...

Musimy zmienić sposób myślenia o zarządzaniu wodą w Polsce

Zmiany klimatu wymagają modyfikacji naszego dotychczasowego rozumienia gospodarki wodnej. Brak reakcji będzie skutkować problemami ...

Krężel: w Niemczech jest tańszy prąd niż w Polsce

Budowanie poduszek było możliwe. Niestety to nie nastąpiło i teraz zmierzenie się z problemem ...

Rosatom dostarczy Uzbekistanowi paliwo jądrowe

Rosyjska spółka paliwowa TVEL AO oraz Instytut Fizyki Jądrowej przy Akademii Nauk Uzbekistanu podpisały ...

Ropa po 50 dol. I starczy

Nie ma uzasadnienia dla którego ceny ropy miałyby się utrzymać na poziomie ponad 50 ...

Ukraina: Szef Naftohazu: SBU blokuje mianowanie Polaka na szefa Ukrtranshazu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zablokowała mianowanie polskiego menadżera Pawła Stańczaka na stanowisko szefa państwowej ...