Serinus zwiększył wydobycie

Bloomberg

W trzecim kwartale dzienna produkcja ropy i gazu realizowana przez spółkę na posiadanych koncesjach była o 2 proc. wyższa niż w drugim kwartale.

W trzecim kwartale średnia dzienna produkcja ropy i gazu Serinus Energy wynosiła 4,1 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). To oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu do poziomu z drugiego kwartału. Zwyżka wynikała przede wszystkim ze wznowienia wydobycia na polu Sabria w Tunezji.

Spółka podaje, że na tunezyjskich złożach produkcja wyniosła w trzecim kwartale średnio 1,3 tys. boe dziennie. To oznaczało wzrost o 11 proc. w stosunku do drugiego kwartału. Oprócz wznowienia produkcji na polu Sabria, wpływ na uzyskane wyniki miało również przezwyciężenie problemów, które ograniczały wydobycie na polu Chouech Es Saida. Za baryłkę ropy Serinus uzyskiwał w Tunezji średnio cenę 51,31 USD, a za 1 tys. stóp sześc. gazu 7,93 USD.

Serinus Energy ujawnił też, że w październiku wydobywał w Tunezji średnio 1,1 tys. boe dziennie. Ponadto tamtejszy odwiert Win-12bis jest obecnie wyłączony i prowadzone są prace naprawcze w celu usunięcia niedrożności rur wydobywczych.

Spółka prowadzi też wydobycie na Ukrainie. Produkcja w tym kraju przypadająca na giełdową firmę wyniosła w trzecim kwartale 456 tys. m sześc. gazu oraz 53 baryłek kondensatu (tzw. lekka ropa naftowa) dziennie. Niewielki spadek produkcji w porównaniu do drugiego kwartału wynikał z niższego popytu. W październiku produkcja Serinus osiągnęła na Ukrainie poziom 444,5 tys. m sześc. gazu oraz 62 baryłek kondensatu dziennie. Za 1 tys. stóp sześc. gazu Serinus Energy uzyskiwał na Ukrainie 6,58 USD, a za baryłkę kondensatu 43,01 USD.

Firma ciągle liczy na korzystne dla siebie zmiany legislacyjne na Ukrainie. Na początku października tamtejszy parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy obniżającej podatek od wydobycia ropy i gazu. Proponuje się w nim obniżenie opłat licencyjnych z 55 proc. do 29 proc. dla odwiertów do 5 km i z 28 proc. do 14 proc w przypadku odwiertów głębszych niż 5 km. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni projekt powinien zostać poddany drugiemu czytaniu. W przypadku jego przyjęcia, przed wejściem w życie musi być jeszcze podpisany przez prezydenta.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Problemy grup zakupowych

Powodem większych wydatków są kłopoty spółek handlujących energią, które przekazują schedę tzw. sprzedawcom rezerwowym. ...

Opal – w poprzek solidarności gospodarczej UE

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie umożliwienia Gazpromowi zwiększenia wykorzystania gazociągu Opal idzie w poprzek ...

Mocno spada kurs PKN Orlen

Inwestorzy obawiają się, że nowy zarząd zaangażuje koncern w realizację nierentownych, długotrwałych i drogich ...

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy prądu są reliktem PRLu

Nawet 160 zł rocznie mógłby oszczędzić statystyczny Kowalski, gdyby tylko delikatnie poprawić obecny kształt ...

System aukcyjny może być opóźniony

Wejście w życie części ustawy o odnawialnych źródłach energii może zostać odroczone do połowy ...

Novatek kupił gaz diamentowego koncernu

Zwycięzcą przetargu na złoża gazowe należące do diamentowego koncernu z Rosji został gazowy Novatek. ...