Ropa na wakacjach. Kosztuje tyle, co w czerwcu

Globalny rynek zaczyna obawiać się nadpodaży ropy i ceny spadają. W czwartek europejska marka Brent po raz pierwszy od 29 czerwca potaniała do niewiele ponad 73 dolary za baryłkę.

Publikacja: 07.12.2023 20:54

Ropa na wakacjach. Kosztuje tyle, co w czerwcu

Foto: Bloomberg

Na zakończenie czwartkowego handlu na londyńskiej giełdzie surowcowej ICE lutowe kontrakty terminowe na ropę Brent potaniały o 0,65 proc. do 73,82 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od 29 czerwca spadając poniżej 74 dolarów. Styczniowe kontrakty terminowe na amerykańską WTI spadły o 0,46 proc. do 69,06 dolarów.

Ropy Brent tanieje piątą sesję z rzędu. Jak donosi Bloomberg, rosnący eksport ropy z USA i niepewność co do zdolności OPEC+ do ograniczenia produkcji zgodnie z planem, wzbudziły obawy przed nadpodażą na rynku.

Analityczka CMC Markets, Tina Teng, zwróciła uwagę na negatywny wpływ na rynek ropy w związku z obawami, że cięcia w dostawach ropy z krajów porozumienia OPEC+ nie będą miały znaczącego wpływu na rynek.

Czytaj więcej

Łukoil grozi opuszczeniem Bułgarii, władze w Sofii są zachwycone

W zeszłym tygodniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy, w tym Rosja, zgodzili się na dobrowolną obniżkę produkcji o 2,2 mln baryłek dziennie w pierwszym kwartale 2024 roku. Rynek wydaje się jednak sceptyczny co do tego, czy środki te będą miały znaczący wpływ na ogólną sytuację w zakresie podaży i cen ropy.

Analitycy z BCS World of Investments zauważają, że niedawna decyzja Arabii Saudyjskiej o obniżeniu cen eksportu ropy do Azji wprowadza dodatkową niepewność na rynek. Po raz pierwszy od siedmiu miesięcy Saudi Aramco zmniejszyło o 0,5 dolara na baryłce cenę swojej flagowej ropy Arab Light dla azjatyckich konsumentów. Eksperci postrzegają ten spadek jako potencjalne odwrócenie trendu cenowego na rynku ropy.

Saudyjska marka ropy stanowi punkt odniesienia dla szerokiej gamy gatunków ropy naftowej z Zatoki Perskiej. Zmiana cen Arab Light wskazuje po pierwsze na sytuację z popytem obserwowaną przez jednego z największych producentów ropy na świecie. Po drugie, stanowi to wytyczne cenowe dla innych eksporterów ropy do Azji – zauważyli analitycy BCS World of Investments.

Ropa
Tłok w naftoporcie Rosji nad Pacyfikiem: tankowce nie wypływają przez sankcje
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ropa
Amerykański koncern pokochał Rosję. Twierdzi, że nie łamie sankcji
Ropa
Kreml przejmuje największy terminal naftowy Rosji. Wypróbowana metoda
Ropa
Joe Biden nałożył sankcje na rosyjskie tankowce, których jeszcze nie ma
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Ropa
Sytuacja w rosyjskiej Arktyce: Gazprom i Łukoil pod ścianą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego