W ostatnich tygodniach Orlen i Lotos wyjątkowo dużo zarabiają na przerobie ropy. To przede wszystkim konsekwencja sprzyjającego im otoczenia makroekonomicznego.
– Od początku marca marże rafineryjne utrzymują się na bardzo wysokich poziomach (obecnie około 20 dol. za baryłkę bez tzw. dyferencjału wobec około 5 dol. – średnia długoterminowa), gdyż rynek dyskontuje zagrożenia związane z niedoborami paliw na rynku, w tym oleju napędowego, importowanego głównie z Rosji. Ponadto cały czas mamy bardzo wysoki dyferencjał Brent/Ural (około 35 dol.) – mówi Michał Kozak, analityk Trigon DM.
– W kolejnych miesiącach oczekujemy, że marże rafineryjne spadną z obecnych rekordowych poziomów, co nie zmienia faktu, że w tym roku krajowe rafinerie będą korzystać ze znakomitego otoczenia na marżach modelowych, premiach lądowych i kursach walutowych. Szczególnie pozytywnie patrzymy na perspektywy wynikowe w Lotosie, gdzie udział rafinacji w wynikach grupy jest wyższy niż w bardziej zdywersyfikowanym Orlenie, a dodatkowo wyniki będzie wspierać większy segment wydobywczy – twierdzi Kozak.
W jego ocenie obserwowany w kwietniu wzrost marż petrochemicznych również pozytywnie wpływa na wyniki Orlenu. W kolejnych miesiącach oczekuje ich normalizacji do niższych poziomów, zbliżonych do średnich z ostatnich lat.