Aktualizacja: 13.11.2024 03:05 Publikacja: 25.03.2022 19:28
Foto: PAP/Abaca/AA/ABACA
Jedna ze stron wojny w Jemenie (Huti) przeprowadziła atak rakietowy na Arabię Saudyjską, uderzając w magazyny ropy naftowej. Huti mieli wykorzystać „dużą liczbę” dronów przy przeprowadzeniu ataków. Prowadzona przez Arabię Saudyjską koalicja walcząca w Jemenie poinformowała, że część pocisków została przechwycona. Do największej eksplozji doszło ok. 32 km od toru wyścigowego w Dżuddzie, gdzie w ten weekend zaplanowano drugą rundę Grand Prix Arabii Saudyjskiej. Eksplodowały magazyny ropy naftowej.
Rosyjski reżim chce połączyć w jeden narodowy koncern trzy wielkie spółki naftowe: państwowe Rosnieft i Gazpromnieft oraz prywatny Łukoil. Wzmocniłoby to kontrolę Putina nad światowymi rynkami energii i rosyjską gospodarką podporządkowaną wywołanej wojnie.
Przyszłość rynków ropy nie jest tak krótka, jak mogłoby się zdawać. Popyt na surowiec może rosnąc przez kolejną dekadę, a i później utrzyma się na solidnym poziomie. Obserwowany spadek inwestycji w wydobycie może skutkować niedoborem surowca w średnim terminie – ostrzegają eksperci.
Miliarder Oleg Deripaska przewiduje spadek cen ropy do 50 dol. za baryłkę w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w USA. Dziś ropa od rana tanieje na całym świecie, znacznie potaniał też gaz w Europie.
Rosyjskie koncerny naftowe doświadczają coraz większych trudności w remontach rafinerii wyposażonych w urządzenia i technologie z importu. Trzy rafinerie, w tym jedna z największych, należąca do Łukoilu, przedłużyły postoje remontowe aż do grudnia.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Analitycy uznali, że ryzyko wielkiego konfliktu bliskowschodniego mocno spadło. Ich uwaga skupiła się więc na tym, jak bardzo podaż ropy naftowej może być nadmierna w nadchodzących kwartałach.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Nowy raport think tanku New Weather Institute ukazuje skalę finansowania największych wydarzeń sportowych przez czołowych emitentów gazów cieplarnianych na świecie.
Producent ropy naftowej Saudi Aramco wchodzi na nowy rynek. Kupi 10 proc. udziałów w spółce joint venture należącej do Renault i Geely, zajmującej się produkcją silników. Wartość transakcji opiewa na 7,4 miliarda euro (31,7 mld zł).
Aż 80 proc. globalnych emisji CO2 z paliw kopalnych wygenerowało zaledwie 57 firm - pokazuje nowe badanie sporządzone w oparciu o dane Carbon Majors. Po siedmiu latach od podpisania porozumienia paryskiego, emisje największych producentów paliw kopalnych były wyższe niż w tym samym okresie przed 2015 rokiem.
To obecnie jedno z największych śledztw w kraju, wstępnie do przesłuchania wskazaliśmy 300 osób - tak o postępowaniu w sprawie fuzji Lotosu z Orlenem powiedziała wiceszefowa Prokuratury Okręgowej w Płocku.
Światowe rynki stoją w obliczu nadpodaży gazu, spowodowanej cieplejszą zimą, dużymi zapasami zgromadzonymi przez Unię Europejską ostatniego lata oraz spadkiem popytu na ten surowiec. Mimo to przybywa inwestycji w zakłady gazowe.
Do zakwestionowania transakcji może posłużyć Skarbowi Państwa prawo pomocy publicznej i jego narzędzia.
Skargi na reklamy saudyjskiego koncernu naftowego Saudi Aramco złożono w Wielkiej Brytanii i Holandii. Powodem są zawarte w reklamach nieprawdziwe, zdaniem aktywistów, twierdzenia dotyczące rzekomo niskiej emisyjności paliw produkowanych przez Saudyjczyków dla bolidów Formuły 1.
Saudyjski gigant naftowy nieoczekiwanie utrzymał także na marzec ceny swojego surowca na poziomie najniższym od ponad dwóch lat. Dla USA niektóre marki saudyjskiej ropy jeszcze potanieją. To efekt rozpędzonej produkcji ropy w Ameryce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas