Kierowcy płacą coraz mniej za paliwa. Pomogły globalne obniżki cen surowców

Ceny na krajowych stacjach znajdują się w trendzie spadkowym. Średnia cena autogazu spadła już poniżej psychologicznej bariery 3 zł za litr, a za diesel gdzieniegdzie można zapłacić nawet poniżej 6 zł.

Publikacja: 10.05.2023 12:51

Kierowcy płacą coraz mniej za paliwa. Pomogły globalne obniżki cen surowców

Foto: Bloomberg

Ceny paliw płynnych w Polsce systematycznie spadają zarówno w rafineriach i hurcie, jak i w detalu. Według portalu AutoCentrum.pl, dziś za benzynę Pb98 płacimy średnio na stacjach po 7,03 zł za litr i 6,57 zł za Pb95. W niektórych punktach w kraju można już je kupić po nawet odpowiednio mniej niż 6,5 zł oraz 6,3 zł.

Konsekwentnie maleje też detaliczna cena oleju napędowego. Dziś średni jej poziom wynosi 6,3 zł. W całym kraju jest już jednak kilka stacji, gdzie kierowcy zapłacą za diesla poniżej psychologicznej bariery 6 zł. Według AutoCentrum.pl pojedyncze stacje oferujące takie ceny znajdują się m.in. w Oleśnicy (woj. dolnośląskim), Grodzisku Mazowieckim (woj. mazowieckie), Dębicy (woj. podkarpackie), czy Białej Podlaskiej (woj. lubelskie).

Czytaj więcej

Orlen będzie produkować nowe paliwo. Ma to pomóc rolnikom

Poniżej psychologicznej bariery 3 zł płaci już za to większość kierowców tankujących autogaz. Dziś średnia jego cena to 2,99 zł ale, są stację na których można LPG nabyć za mniej niż 2,7 zł.  

W detalu jest coraz taniej m.in. dlatego, że mniej za produkowane paliwa każą sobie płacić rafinerie. Orlen w hurcie za litr Pb95 chce już tylko 5 zł netto (jeszcze pod koniec kwietnia było to 5,13 zł), a za diesla 4,83 zł (pod koniec kwietna 4,94 zł). Podobne ceny wystawiała firma Aramco Poland, która oferuje paliwo z gdańskiej rafinerii oraz inni hurtowi gracze operujący na naszym rynku.

Obniżki cen w Polsce nie byłyby możliwe, gdyby nie zmieniająca się sytuacja na rynkach globalnych. Dziś kurs ropy typu Brent wynosi około 76 dol. za baryłkę podczas gdy pod koniec kwietnia przekraczał 80 dol. W tym czasie dodatkowo umacniał się kurs polskiej waluty. Dziś za 1 dol. płacimy średnio 4,16 zł, a niespełna dwa tygodnie temu było to 4,18 zł. Jeszcze większe pozytywne zmiany w notowaniach ropy i dolara widać z perspektywy ostatniego miesiąca, czy nawet analizując je od początku tego roku.

Paliwa
Orlen Paliwa rozwija współpracę ze stacjami partnerskimi
Paliwa
Mimo embarga UE eksport rosyjskiego diesla wzrósł. Pomogła Arabia Saudyjska
Paliwa
Orlen szykuje kolejną obniżkę cen paliw na lato
Paliwa
Orlen znów obniży ceny paliw na wakacje. Będą spore rabaty, ale też limity
Paliwa
Rosja straciła unijny rynek diesla. Nowych dostawców nie brakuje