Orlen będzie produkować nowe paliwo. Ma to pomóc rolnikom

Orlen wychodzi naprzeciw problemom polskiego rolnictwa i już od stycznia 2024 roku będzie produkować paliwo E10 – zapowiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.

Publikacja: 12.04.2023 14:07

Orlen będzie produkować nowe paliwo. Ma to pomóc rolnikom

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłosił w środę, że koncern przyspieszy o 2 lata inwestycje w swoich rafineriach, aby już od stycznia 2024 roku produkować paliwo E10. Obajtek zaznaczył, że czeka „jedynie na wypracowanie przez rząd stosownych regulacji”.

Czytaj więcej

Jazda na rosyjskim gazie. Polska zwiększyła import LPG

Koncern ma w ten sposób wyjść naprzeciw problemom polskiego rolnictwa. „W efekcie zwiększymy o blisko 50% zapotrzebowanie na bioetanol potrzebny do produkcji paliwa” – napisał szef Orlenu na Twitterze.

Obajtek zaapelował też, by producenci bioetanolu także dbali o patriotyzm gospodarczy i pozyskiwali produkty od polskich rolników. „Ta zasada powinna obowiązywać każdego – jako ORLEN zwracamy uwagę na źródło pochodzenia wsadu do produkcji bioetanolu, który dostarczają nam prawie wyłącznie polscy producenci. I tym bardziej będziemy dokładać do tej weryfikacji szczególną staranność” – podkreślił.

Obajtek dodał, że jest już dziś „po ważnych rozmowach na ten temat z organizacjami zrzeszającymi polskich rolników”, a także pozostaje w kontakcie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Paliwa
Orlen Paliwa rozwija współpracę ze stacjami partnerskimi
Paliwa
Mimo embarga UE eksport rosyjskiego diesla wzrósł. Pomogła Arabia Saudyjska
Paliwa
Orlen szykuje kolejną obniżkę cen paliw na lato
Paliwa
Orlen znów obniży ceny paliw na wakacje. Będą spore rabaty, ale też limity
Paliwa
Rosja straciła unijny rynek diesla. Nowych dostawców nie brakuje