Reklama
Rozwiń

Wiatrowe poprawki niewiele dadzą, a ustawa czeka

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej ujrzał światło dzienne. Emocje wzbudza poprawka dotycząca tzw. repoweringu, czyli modernizacji istniejących farm wiatrowych.

Publikacja: 04.03.2025 05:35

Prace nad ustawą zmniejszającą minimalną odległość lokowania farm wiatrowych od najbliższych zabudow

Prace nad ustawą zmniejszającą minimalną odległość lokowania farm wiatrowych od najbliższych zabudowa z 700 do 500 m znów się przedłużą

Foto: shutterstock

Szybkich korzyści z tego rozwiązania nie będzie, a wielomiesięczne prace nad ustawą zmniejszającą minimalną odległość lokowania farm wiatrowych od najbliższych zabudowa z 700 do 500 m znów się przedłużą.

W efekcie uwag części ministerstw i operatora sieci przesyłowej (PSE) projekt będzie uwzględniał tzw. repowering turbin wiatrowych – co ważne, bez konieczności przygotowania nowej oceny środowiskowej. Pierwszy raz ta deklaracja padła ze strony premiera Tuska pod koniec stycznia. Nad poprawką pracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które było niechętne jej wprowadzeniu, oraz resort aktywów państwowych. Projekt w najnowszej odsłonie trafił na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM) 27 lutego, ale nie zyskał akceptacji. Ma wrócić na posiedzenie SKRM w czwartek 6 marca. O dodatkowy czas poprosił resort aktywów państwowych, który chciał jeszcze raz zaznajomić się z finalną wersją poprawki o modernizacji wiatraków. Ta miała ulec jeszcze zmianom MKiŚ.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
OZE
Zielona energia dla Łodzi. Nowy sposób zakupu prądu
OZE
Wiatraki bliżej rozstrzygnięcia, ale nadal czekają na finalną decyzję
OZE
Energa stratna na projektach OZE kupowanych jeszcze przed wyborami
OZE
Współpraca na Bałtyku z korzyścią dla wielu firm
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
OZE
Człowiek Trumpa odpowiedzialny za energetykę krytykuje wiatr i chwali fotowoltaikę
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń