Najbardziej zaawansowanym projektem firm jest Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Farma wyposażona w 107 turbin ma rozpocząć prace w 2027 r. Nadal nie ma jednak finalnej decyzji inwestycyjnej. Ta ma pojawić się do końca roku. W tym czasie PGE Baltica zaprasza do jak najszerszego udziału polskich firm do zgłaszania się w procedurach przetargowych na realizowane już elementy jak np. budowa bazy serwisowej dla projektu, która będzie ulokowana w Ustce.
Bartosz Fedurek, prezes PGE Batlica podczas spotkania z dziennikarzami, podkreśla, że projekt Baltcia 2 jest gotowy, aby przejść do fazy budowy, a w niektórych elementach już teraz te prace się rozpoczęły. - Wszystkie zgody i pozwolenia już mamy, podobnie jak najważniejsze zakontraktowane komponenty. Stoimy przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej. A my, jako PGE Baltica jesteśmy na etapie przygotowania finansowania inwestycji swojego wkładu poprzez project finance. W IV kw. tego roku chcemy podjąć finalną inwestycję dla Baltica 2 – mówi prezes. Przypomnimy jednak, że ta decyzja miała zostać podjęta w poprzednich kwartałach tego roku. Tak się jednak nie stało.
Czytaj więcej
Pierwszym beneficjentom programu „Moja elektrownia wiatrowa” NFOŚiGW wypłaci łącznie ponad 500 tys. zł - poinformował fundusz we wtorkowym komunikacie. Dodano, że złożonych jest 25 wniosków na łączną kwotę ponad 600 tys. zł, pozytywnie rozpatrzono 19 z nich.
Agata Staniewska-Bolesta, dyrektor zarządzającą Offshore w Ørsted Polska, partnera PGE Baltica podkreśliła, że jako Ørsted firma skupia się na realizacji tych projektów, które przyniosą dodatkowe korzyści. - Chcemy skupić się na najważniejszych rynkach, a Polska takim rynkiem pozostaje – zapewnia.
Harmonogram na kolejne miesiące
Przedstawiciele firmy zdradzili także harmonogram działań w ramach tego projektu. Na 2026 r. zaplanowano rozpocząć instalacje na morzu kluczowych komponentów. - Mamy zakontraktowane 107 turbin wiatrowych o mocy 14 MW każda, 107 fundamentów w formie monopoli, 4 morskie stacje transformatorowe wyposażane w 2 transformatory, podmorskie kable wewnętrzne, i kable eksportowe. W 2025 roku rozpocznie się produkcje kluczowych komponentów dla projektów – mówi.