Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 04:32 Publikacja: 20.05.2024 04:30
Wiatr w pierwszych czterech miesiącach br. zaspokoił 17,2 proc. naszego zapotrzebowania na prąd, a słońce 6,5 proc.
Foto: AdobeStock
Tylko w maju doszło już do 13 takich zdarzeń. Z jednej strony sami pozbawiliśmy się dodatkowej energii: wedle danych Forum Energii na koniec kwietnia do sieci nie trafiły blisko 194 GWh z OZE. Z drugiej jej nadmiar grozi brakiem sterowności naszego systemu energetycznego. Rozwiązaniem takiej sytuacji mają być magazyny energii. A na te poczekamy.
W ostatni weekend (17–19 maja br.) PSE musiały wydać polecenie właścicielom farm fotowoltaicznych, aby wyłączyli z użytku część instalacji. Największa redukcja miała miejsce w piątek między godz. 12 a 13, kiedy nie pracowało blisko 3,1 GW mocy z 18,35 GW, które jest w systemie energetycznym. Patrząc godzinowo, w każdym przedziale między godz. 10 a 16 nie pracowało ponad 14,7 GW mocy. Jednak mimo tak dużej redukcji między godziną 11 a 12 OZE zaspokajały nasze bieżące zapotrzebowanie na energię rzędu 66,7 proc. (farmy fotowoltaiczne ok. 38 proc., farmy wiatrowe ok. 28 proc). Nadmiar mocy do produkcji energii z OZE przełożył się na ceny ujemne na rynku bilansującym (uzupełniający dostawy energii, a niebędący rynkiem handlowym).Te pojawiły się w godzinach od 10 do 15 i wynosiły -50 i -55 zł za MWh. Nie miało to żadnego przełożenia na nasze rachunki za prąd. To może się jednak zmienić od sierpnia tego roku, kiedy pojawią się tzw. taryfy dynamiczne i będzie można – w zależności od naszego zapotrzebowania – z nich skorzystać.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Upały, które powoli ogarniają Polskę pozwoliły, aby fotowoltaika przez kilka godzin w ciągu dnia odpowiadała za...
– Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny...
Polenergia rusza z nowym etapem prac nad rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które rozwija razem z nor...
Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która m.in. zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych o...
Polskie morskie farmy wiatrowe potrzebują jasnego harmonogramu rozwoju. Kluczowe będzie przeprowadzenie tegorocz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas