W poniedziałek na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia do projektu noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Projekt, który przygotowuje resort klimatu i środowiska ma zostać przyjęty do końca drugiego kwartału.
Zdaniem autorów projektu obecne przepisy nie zapewniają skutecznego rozwoju OZE. Projektowane przepisy będą dotyczyć czterech obszarów: zapewnienia zgodności prawa krajowego z prawem unijnym, przyśpieszenia wydawania zezwoleń w obszarze OZE, zmian porządkujących w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE), zmian w systemie rozliczeń net-billing
Czytaj więcej
Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że wraz ze wzrostem mocy OZE zarządzanie systemem elektroenergetycznym staje się rosnącym wyzwaniem.
Możliwość wyboru dla prosumentów
W kwestii zmian rozliczania się prosumentów przypomniano, że zgodnie z obowiązująca ustawą o OZE wyliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumenta i prosumenta zbiorowego według rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej będzie prowadzone do dnia 30 czerwca 2024 r., a od dnia 1 lipca 2024 r. wartość energii będzie wyliczana w oparciu o rynkową, godzinową cenę energii elektrycznej. Zauważono, że zależnie od profilu zużycia prądu przez prosumenta, może to zmniejszyć opłacalność funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej.
– Dodatkowo, porównanie cen energii elektrycznej wynikającej z taryfy sprzedawcy, po której prosument jest rozliczany za pobraną energię, z ceną, po której energia ta jest rozliczana po wprowadzeniu do sieci elektroenergetycznej i zapisywana jako depozyt prosumencki na koncie prosumenta, wskazano potrzebę przyjęcia rozwiązań mających na celu zwiększenie opłacalności instalacji fotowoltaicznej – czytamy w wykazie.