KGHM zwiększa moc własnych źródeł fotowoltaicznych

Solartechnik, jeden z największych polskich deweloperów OZE, zakończył transakcję sprzedaży portfela wybudowanych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 50 MW do grupy KGHM Polska Miedź. Wartość transakcji wyniosła ok. 210 mln zł.

Publikacja: 29.02.2024 22:06

Farma fotowoltaiczna PST/KGHM

Farma fotowoltaiczna PST/KGHM

Foto: PST

 KGHM Polska Miedź stała się właścicielem elektrowni słonecznych zlokalizowanych w Głogowie (woj. dolnośląskie), Gniewinie (woj. pomorskie), Korytach (woj. łódzkie). Od października 2023 r. do miedziowej spółki należała już instalacja Żuki w gminie Turek (woj. wielkopolskie).

Czytaj więcej

PGE zapowiada duże inwestycje w fotowoltaikę

Łączna moc zakupionych przez KGHM od Projekt Solartechnik farm PV wraz z usługą ich utrzymania (O&M) to blisko 50 MW. – Zakończyliśmy proces sprzedaży ośmiu farm fotowoltaicznych z naszego portfela dla jednego  z największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Dziękuję naszym partnerom z KGHM za zaufanie i współpracę silnie zakorzenioną w przekonaniu o istocie dążenia do zielonej transformacji – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. – Z dobrą energią działamy dalej, każdego dnia dewelopujemy kolejne projekty OZE – dodaje.

KGHM kupił farmy fotowoltaiczne

Zakupione przez KGHM farmy fotowoltaiczne zapewnią około dwa proc. pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM.

– Zakończona przez KGHM transakcja stanowi pierwszy krok na drodze do realizacji ambitnej strategii transformacji energetycznej. To ważny kamień milowy, kładący podwaliny pod dalszy rozwój własnej bazy wytwórczej miedziowej spółki oraz kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł i uniezależnienia KGHM od wahań rynkowych cen energii – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM do spraw aktywów zagranicznych oraz produkcji.

Czytaj więcej

Globalne ocieplenie zmorą biznesu. Ale nie wszyscy tracą

Projekt Solartechnik jest częścią Grupy Grenevia, która integruje działalność czterech segmentów biznesowych: fotowoltaiki wielkoskalowej skoncentrowanej w spółce Projekt Solartechnik, systemów bateryjnych dla elektromobilności i magazynów energii w ramach Impact Clean Power Technology, urządzeń z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązań dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen oraz technologii i produktów dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach marki Famur.

OZE
Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową
OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju