Elektrownia fotowoltaiczna Przykona ma całkowitą moc zainstalowaną na poziomie 200 MWp i będzie generować blisko 220 GWh energii rocznie, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 308 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Budowa trwała ponad rok. Za projektowanie i budowę instalacji, montaż paneli PV oraz budowę linii kablowych odpowiedzialna była firma Electrum. Inwestycja ma potencjał do zwiększenia mocy o dodatkowe 40 MW.
Elektrownia została zainstalowana na terenie zrekultywowanej kopalni węgla brunatnego Adamów. Położona jest na obszarze o powierzchni 270 hektarów. "Jeszcze kilkanaście miesięcy temu stały tu maszyny górnicze. (…) Przechodzimy od ery węgla do ery energetyki odnawialnej" - powiedział Mirosław Broniszewski, wójt gminy Przykona.
Jak wskazał wójt, gmina jest zagłębiem fotowoltaicznym. Na jej terenie są m.in. projekty OZE Energi i ZE PAK. Poinformował, że dochody z zielonej energetyki będą mogły zrekompensować utracone dochody z przemysłu paliwowego.
EDPR działa w Polsce od 2008 r. W województwie wielkopolskim firma uruchomiła m.in. farmę wiatrową Margonin o mocy 120 MW, która przez dekadę była największą farmą wiatrową w Polsce. Niedawno EDPR uruchomił pierwszą w Polsce instalację hybrydową, dodając farmę fotowoltaiczną Konary o mocy 45 MWp do istniejącej farmy wiatrowej (przy wykorzystaniu tzw. cable poolingu, czyli współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej).
"Polska jest dla nas jednym z kluczowych rynków. (…) Jesteśmy dumni, że pod względem dotychczas realizowanych inwestycji możemy się określać mianem największego zagranicznego inwestora energetyki odnawialnej w Polsce" - powiedział Bartosz Fedurek, country manager w EDPR Polska.