Energia wiatrowa odpowiadała za 32,2 proc. energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w Niemczech w pierwszych trzech miesiącach tego roku – podał Federalny Urząd Statystyczny. To najwyższy udział energii z wiatru w całej energii wprowadzonej do niemieckiej sieci po raz pierwszy od drugiego kwartału 2020. Produkcja energii w Niemczech rok do roku spadła.
Czytaj więcej
W republikach bałtyckich prąd potaniał, pomimo że popyt wzrósł. Tajemnica takiej reakcji rynku leży w wietrze i słońcu. Instalacje OZE wyprodukowały dużo więcej energii.
W pierwszym kwartale za energetyką wiatrową uplasował się węgiel (30,0 proc.) i gaz ziemny (14,6 proc.). Udział energii elektrycznej z biogazu wyniósł 5,5 proc., z fotowoltaiki – 4,9 proc., a z atomu – 4,3 proc. Nastąpił gwałtowny spadek produkcji z fotowoltaiki, ale wynikało to z wyjątkowo dużej liczby godzin nasłonecznienia w tym samym kwartale poprzedniego roku.
OZE vs konwencjonalne źródła – liczby
Udział energii ze źródeł konwencjonalnych spadł ogółem o 10,4 proc. rok do roku do łącznego poziomu 51,4 procent. To tylko nieznacznie powyżej miksu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, którego udział był na poziomie 48,6 proc.
Czytaj więcej
Mamy rekord pokrycia zapotrzebowania energii z odnawialnych źródeł. Dziś w ciągu dnia fotowoltaika i wiatraki generowały niemal 70 proc. krajowego zużycia.