ERBUD wybuduje dla Orlenu bazę dla wiatraków na Bałtyku

Spółka Baltic Power, należąca do PKN Orlen, wybrała generalnego wykonawcę bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen i Northland Power. Za budowę bazy, która rozpocznie się w 2023 r., odpowiedzialna będzie spółka ERBUD. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w 2025 r.

Publikacja: 09.02.2023 20:00

ERBUD wybuduje dla Orlenu bazę dla wiatraków na Bałtyku

Foto: Adobestock

Baza obsłuży 76 turbin, funkcjonujących na potrzeby pierwszej farmy wiatrowej Orlen na Bałtyku. Ilość wytwarzanej energii będzie odpowiadać zużyciu elektryczności w ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. „Polska stoi przed koniecznością transformacji źródeł wytwarzania energii, a Grupa Orlen będzie liderem tego procesu. Dostęp do taniej, zielonej energii będzie jednym z podstawowych czynników decydujących o konkurencyjności gospodarki i możliwości stabilnego wzrostu w nadchodzących dekadach. Dlatego konsekwentnie budujemy silny koncern multienergetyczny, zdolny do inwestowania w perspektywiczne obszary nowoczesnej energetyki, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii dla odbiorców, rozwój potencjału polskich przedsiębiorstw oraz wzrost wartości dla akcjonariuszy PKN Orlen” – podkreśla Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Farma wiatrowa Baltic Power, budowana przez konsorcjum PKN Orlen i Northland Power, ma składać się z 76 turbin wiatrowych, każda o wysokości ponad 200 metrów. Farma zajmować będzie obszar o powierzchni ponad 130 km kw., ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Czytaj więcej

Branża wiatrowa: mocy z wiatru może być o 60 proc. mniej przez poprawkę PiS

Baza serwisowa dla farmy Baltic Power, która powstanie na ternie portu w Łebie, stanowić będzie centrum jej codziennej obsługi i eksploatacji. „Duże znaczenie ma lokalizacja c baza musi być położona blisko obszaru, na którym znajduje się farma, aby zapewnić możliwe najkrótszy czas reakcji ekip serwisowych. W tym przypadku będzie to ok. 40 minut, potrzebne, aby dotrzeć z Łeby na obszar farmy” – podkreśla spółka.

Jako generalny wykonawca ERBUD zrealizuje m.in. przygotowanie terenu inwestycji, prace hydrotechniczne związane z przebudową nabrzeża oraz budowę kompleksu budynków bazy wraz z ich infrastrukturą. W bazie na stałe będą stacjonowały 3-4 jednostki CTV (Crew Transport Vessel), czyli statki przeznaczone do transportu personelu serwisowego. „Każdy z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym sprzętem. W bazie operującej 24h na dobę, 365 dni w roku będzie pracowało do 50 osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację morskiej farmy wiatrowej.” – czytamy w komunikacie. Na potrzeby realizacji inwestycji wykonawca przewiduje zatrudnienie ok. 100 pracowników. Wszyscy dostawcy i podwykonawcy, z których planuje korzystać ERBUD, ponad 20 firm, to podmioty zarejestrowane w Polsce.

Baltic Power wybrał również spółkę odpowiedzialną za dostarczenie usługi inżyniera kontraktu. Firmą, która będzie nadzorowała cały proces inwestycyjny gwarantując jego terminową realizację, będzie Antea Polska. To część międzynarodowego konsorcjum wyspecjalizowanego w kompleksowym nadzorze inwestycji m.in. w obszarach energetyki, infrastruktury i gospodarki wodnej.

Na początku 2023 r. projekt Baltic Power uzyskał pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę lądowej części przedsięwzięcia. Uzyskanie pozwolenia lądowego jest jednym z kamieni milowych koniecznych do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy farmy w 2024 r.

OZE
Koncern Energa chce przyspieszyć kurs na OZE
OZE
Wiatraki zabezpieczyły 20 proc. potrzeb na prąd w UE
OZE
ARP tworzy fundusz zielonych inwestycji. Ma przyspieszyć inwestycje w OZE
OZE
Paulina Hennig-Kloska: Jeśli śmieci będzie mniej, to będziemy mniej płacić
OZE
Nie będzie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od zabytków