Serce morskiego wiatraka powstanie w Polsce. Duńczycy wybudują nową fabrykę

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny powstanie jednak w Świnoujściu, a nie w Gdańsku jak planuje to rząd. Jednocześnie na terenie portu powstanie długo wyczekiwana w Polsce fabryka turbin Vestas w Szczecinie. Inwestycje wspólnie z partnerami zrealizuje Baltic Power spółka córka Orlenu.

Publikacja: 13.10.2022 14:28

Serce morskiego wiatraka powstanie w Polsce. Duńczycy wybudują nową fabrykę

Foto: materiały prasowe

Wspólny projekt morskiej farmy wiatrowej Orlenu Northland Power o mocy 1,2 GW wykorzysta 76 turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Orlenu w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 r.

0Oprócz zaawansowanego projektu Baltic Power wystąpiliśmy również o 11 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku. To gigantyczna szansa dla naszych dostawców, a także innych miast, jak Gdańsk gdzie planowane jest wybudowanie drugiego portu instalacyjnego oraz Łeba, gdzie do 2025 r. powstanie port serwisowy. Strategiczne inwestycje w infrastrukturę i doświadczenia wyniesione ze współpracy z globalnymi liderami, to droga do budowy nowego, perspektywicznego sektora polskiego przemysłu – podkreśla Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Czytaj więcej

Orlen bliżej rozpoczęcia budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Port instalacyjny

Na liczącym około 20 hektarów teren terminala dostarczane będą komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas. Każde z dwóch dostępnych nabrzeży pozwoli na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda. - Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach 250 metrów, umożliwi operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych. Zgodnie z planem port rozpocznie pracę w 2025 r., a w trakcie prac instalacyjnych zatrudnienie w nim znajdzie około 100 osób. – podaje Orlen.

– Naszym celem jest stworzenie portu w pełni uniwersalnego. To wszystko jest również naszą odpowiedzią na oczekiwania inwestorów chcących związać swój biznes z portami w Szczecinie i Świnoujściu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że branża OZE ten potencjał zauważyła. Planujemy, że w 2025 r. terminal wejdzie w fazę eksploatacji obsługując około 80 morskich turbin wiatrowych rocznie - mówi Krzysztof Urbaś, Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Czytaj więcej

Więcej prądu z wiatru przyspieszy transformację polskiej energetyki

Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu terminala instalacyjnego w Świnoujściu, będzie Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Orlenu i Northland Power. Spółka informuje zabezpieczyła już wszystkie kluczowe elementy morskiej farmy wiatrowej w ramach łańcucha dostaw, w którym uczestniczą również firmy z Polski. – W przypadku projektów związanych z morską energetyką wiatrową jednym z naszych głównych celów jest zapewnienie local content oraz korzystnego wpływu na lokalne społeczności, w których rozwijamy i prowadzimy działalność. To kluczowe podejście Northland do rozwoju projektów na całym świecie odzwierciedlające nasze podstawowe wartości – zaznacza Mike Crawley, prezes Northland Power.

Farma Baltic Power, o mocy do 1,2 GW, zostanie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Po zakończeniu budowy w 2026 roku będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Fabryka turbin – klucz do polonizacji offshore

Farma wiatrowa Baltic Power będzie wykorzystywać 76 turbin o mocy 15 MW każda, dostarczonych przez firmę Vestas. Współpraca z Vestas obejmuje dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie ich pełnego serwisu przez okres do 15 lat. Ponadto firma, podjęła decyzję o zlokalizowaniu w Szczecinie nowej fabryki elementów turbin morskich farm wiatrowych. – Zarówno informacja o naszej współpracy przy projekcie Baltic Power, jak i dzisiejsza dotycząca nowej fabryki firmy Vestas są konkretnymi przykładami wkładu w rozwój sektora energetyki wiatrowej – dodaje Nils de Baar, Prezes Vestas na Europę Północną i Centralną.

Czytaj więcej

Orlen i Świnoujście chcą budować razem port instalacyjny dla offshore

W nowej fabryce Vestas montowane będą gondole i piasty turbin. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim będzie dostarczał produkowane elementy zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i stworzy od 600 do 700 miejsc pracy. Tym samym będzie to największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych.

Dlaczego budowa w Polsce fabryki turbin ma fundamentalne znaczenie? Ponad rok temu firmy, które będą w Polsce budować morskie farmy wiatrowe oszacowały wielkość udziału polskich firm w realizacji tego projektu. I tak rynkowi konkurenci Orlenu, Polenergia i Equnior przeanalizowały możliwości i potencjał polskich dostaw lokalnych i oszacowały, że udział krajowych dostawców i poddostawców w obu swoich projektach MFW Bałtyk II i III może osiągnąć poziom od 23 proc. do 38 procent. W fazie budowy wkład krajowy może sięgnąć między 9 proc. a 20 proc., a w fazie eksploatacji (obsługa i serwis) pomiędzy 60 proc. a 80 proc. Z kolei PGE informowało w swoim sprawozdaniu o łańcuchu dostaw, że turbiny wiatrowe stanowią nawet 50 proc. wszystkich wydatków, co pokazuje poniższa plansza przygotowana przez PGE. Inwestycja Orlenu i Vestasa może więc znacząco podnieść udział krajowych firm w budowie łańcucha dostaw.

Jak wynikało z raportu Instytutu Jagiellońskiego z 2021 r., "Optymalizacja rozwoju krajowego łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej w Polsce", w zakresie projektowania i produkcji turbiny wiatrowej udział krajowych dostawców może wynieść w przypadku tzw. gondoli (generator, płyta podstawowa) do 30-40 proc. Obecnie jest to jednak jedynie 10 proc. W przypadku takiej fabryki, jaką planuje Vestas udział ten może ulec wydatnemu zwiększeniu.

Czytaj więcej

Orlen inwestuje w zieloną energię

Vestas chce mieć znaczący udział w dostawach turbin dla morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. – Chcemy być liderem na tym rynku, podobnie jak jesteśmy liderem w segmencie turbin onshore – powiedział prezes Vestas na Europę Północną i Centralną Nils de Baar.

Zdradził on, że planowana fabryka gondol do turbin wiatrowych, która będzie zlokalizowana pod Szczecinem, będzie miała wydajność ok. 400 turbin rocznie. – Produkcja będzie przeznaczona zarówno na rynek polski, jak i światowy – powiedział.

Vestas jest już od lat obecny w Polsce. Dostarcza na potrzeby lądowych farm wiatrowych łopaty wiatraka, dzięki swojemu zakładowi w Goleniowie. Wartość całego sektora offshore w Polsce szacowana jest na ok. 150 mld zł. W Europie jest obecnie pięć montowni turbin wiatrowych zdolnych do montażu największych turbin. Świnoujście będzie kolejną lokalizacją.

Dlaczego nie Gdańsk portem instalacyjnym dla Orlenu?

W marcu br. Rada Ministrów wskazała Gdańsk jako lokalizację terminala instalacyjnego przeznaczonego dla potrzeb organizacji procesu budowy i obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Ministerstwo infrastruktury informuje naszą redakcję, że Zarząd Morskiego Portu Gdańsk prowadzi obecnie postępowanie, w wyniku którego obszar przeznaczony pod budowę terminala instalacyjnego zostanie wydzierżawiony. Termin składania wstępnych ofert upływa 30 listopada 2022 r. – Trwają również prace przygotowawcze dla innych lokalizacji, w których mogą powstać terminale instalacyjne lub instalacyjno-serwisowe, chodzi m.in. o Ustkę oraz Świnoujście – mówi nam resort. Chodzi więc o projektu Orlenu, zrealizowane niezależnie od planów rządu. Orlen obawia się bowiem, że terminal w Gdańsk nie powstanie w 2025 r., wówczas kiedy spółka potrzebuje takiej infrastruktury na własne potrzeby budowy swojej farmy wiatrowej. Oznacza to więc, że w Polsce będą dwa porty instalacyjne w Świnoujściu oraz w Gdańsku.

Czytaj więcej

Kanadyjczycy będą budować z Orlenem offshore na Bałtyku

Co z kolejnymi pozwoleniami na morskie farmy wiatrowe?

Trwa wyścigu także o kolejne 11 nowych pozwoleń lokalizacyjnych, dla projektów drugiej fazy rozwoju, które mogą powstać po 2030 r. – Minister Infrastruktury zakończył weryfikację formalną wszystkich 132 złożonych wniosków o wydanie pozwolenia dla morskich farm wiatrowych – informuje nas resort infrastruktury. W przypadku wniosków złożonych dla 5 obszarów wnioskodawcy zostali wezwani do złożenia informacji i dokumentów niezbędnych do oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym. Termin na złożenie informacji i dokumentów jeszcze nie upłynął. W odniesieniu do pozostałych 6 obszarów kolejnych etapem postępowania jest zawiadomienie wnioskodawców o wszczęciu postępowania rozstrzygającego i wystąpienie do organów z prośbą o zaopiniowanie wniosków, a następnie wezwanie ich do przedłożenia informacji i dokumentów koniecznych do ich oceny w postępowaniu rozstrzygającym.

Wspólny projekt morskiej farmy wiatrowej Orlenu Northland Power o mocy 1,2 GW wykorzysta 76 turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Orlenu w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 r.

0Oprócz zaawansowanego projektu Baltic Power wystąpiliśmy również o 11 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku. To gigantyczna szansa dla naszych dostawców, a także innych miast, jak Gdańsk gdzie planowane jest wybudowanie drugiego portu instalacyjnego oraz Łeba, gdzie do 2025 r. powstanie port serwisowy. Strategiczne inwestycje w infrastrukturę i doświadczenia wyniesione ze współpracy z globalnymi liderami, to droga do budowy nowego, perspektywicznego sektora polskiego przemysłu – podkreśla Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Pozostało 91% artykułu
OZE
Rząd na nowo mebluje aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej
Materiał Partnera
Sam Hall: OZE pomogły Wielkiej Brytanii odejść od węgla
OZE
Polski gigant bierze kredyt na OZE w BGK i w chińskim banku
OZE
Kontrole domowej fotowoltaiki wykazały nieprawidłowości
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
OZE
Dariusz Marzec, prezes PGE: Jestem wielkim fanem morskich farm wiatrowych