PKN Orlen wspólnie z kanadyjską firmą Northland Power chce zrealizować projekt budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W tej sprawie podpisano właśnie umowę o wspólnym przedsięwzięciu. Pozyskany partner ma objąć docelowo 49 proc. udziałów w Baltic Power, firmie obecnie w całości należącej do płockiego koncernu, do której należy koncesja na budowę farm o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW (gigawaty). Kanadyjczycy staną się udziałowcem polskiej spółki za pośrednictwem NP Baltic Wind z siedzibą w Holandii, podmiotu który pośrednio kontrolują. Jeszcze w tym roku planują zainwestować w rozwój Baltic Power ok. 290 mln zł. Rozpoczęcie budowy bałtyckiej farmy planowane jest w 2023 r., a oddanie do użytku nowych instalacji w 2026 r.

""

Morska farma wiatrowa Middelgrunden nieopodal Kopenhagi, fot. Michał Niewiadomski

energia.rp.pl

– Połączenie naszych lokalnych doświadczeń, wynikających z zaawansowanych prac przygotowawczych, z globalnym know-how Northland Power pozwoli nam szybko i efektywnie realizować kolejne etapy inwestycji – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Zawarta umowa ma obowiązywać przez 35 lat. Po tym czasie przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Obecnie ma ona charakter warunkowy. Sfinalizowanie transakcji dotyczących nabycia udziałów w Baltic Power będzie możliwe po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego. PKN Orlen zatwierdził wybór Kanadyjczyków jako jedynego podmiotu, z którym prowadził rozmowy w spawie budowy bałtyckiej farmy już w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas ta informacja była jednak objęta klauzulą poufności, którą dopiero teraz zniesiono.

""

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

energia.rp.pl

Northland Power jest spółką notowaną na giełdzie w Toronto. Firma posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie w projektowaniu, realizacji i zarządzania projektami energetycznymi. Posiada aktywa energetyczne na czterech kontynentach. Obejmują one łącznie 2,6 GW funkcjonujących mocy wytwórczych oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego planowania. Northland Power zaliczany jest do grona dziesięciu największych na świecie firm działających w branży morskiej energetyki wiatrowej.