Największa spółka energetyczna w kraju, PGE zakończyła transakcję zakupu trzech lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84,2 MW. Farmy, które nabyła Grupa PGE, znajdują się w trzech różnych województwach: województwie kujawsko-pomorskim (FW Radzyń o mocy 36,9 MW), województwie łódzkim (FW Ścieki o mocy 22 MW) i wielkopolskim (FW Jóźwin o mocy 25,3 MW). Dzięki akwizycji moc zainstalowana Grupy PGE w wietrze na lądzie wzrosła o 12 proc. do ponad 770 MW. Portfel lądowych farm wiatrowych Grupy PGE stanowi 11 proc. udziału zainstalowanych mocy w farmach wiatrowych w Polsce. – Inwestycja o łącznej mocy 84,2 MW wpisuje się w realizację naszej strategii biznesowej, zgodnie z którą do 2030 roku będziemy posiadać 1,7 GW mocy zainstalowanej w lądowych farmach wiatrowych. Już teraz z mocą zainstalowaną ponad 770 MW w wietrze jesteśmy liderem energetyki odnawialnej w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Tego samego dnia francuski inwestor Qair przekazał, że firma uruchamia szóstą farmę wiatrową, tym razem sześć turbin o łącznej mocy 18 MW powstało w gminie Rychwał. – Dzięki inwestycji w Wielkopolsce nasza moc operacyjna wzrosła do 245 MW. Do końca roku planujemy powiększyć moc z wiatru jeszcze o 60 MW – zapewnia koncern.

Także hiszpańska Iberdrola kontynuuje rozwój projektów z zakresu czystej energii w Polsce, wraz z rozpoczęciem budowy farmy wiatrowej Korytnica II. Projekt o mocy zainstalowanej 50,4 MW zlokalizowany jest na północny wschód od Warszawy, w województwie mazowieckim, obok już działającej farmy wiatrowej Korytnica I (82,5 MW). Produkcja z farmy wiatrowej Korytnica II będzie sprzedawana także w drodze umowy zakupu energii (PPA) z wiodącym producentem energii odnawialnej Statkraft, wspartej kontraktem na różnice kursowe (CfD), uzyskanym na czwartej aukcji przeprowadzonej w Polsce w czerwcu 2021 r. – Ten projekt zwiększy nasze moce w kraju do 163 megawatów. Widzimy wiele możliwości dla kolejnych nowych projektów wiatrowych i słonecznych na lądzie– podkreśla szef działu lądowych farm wiatrowych w Polsce tej firmy, Radosław Kogutiuk. Elektrownia wiatrowa ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2023 r. Wraz z działającymi już elektrowniami Zopowy (30MW) na Opolszczyźnie oraz Korytnica I (82,5 MW), zwiększy moc lądowej energetyki wiatrowej Iberdroli w Polsce do 163 MW.

Na koniec marca 2022 r. moc zainstalowana farm wiatrowych na lądzie wyniosła 7211,6 MW. Farmy, które obecnie w Polsce powstają, miały ważną decyzje lokalizacyjną jeszcze przed wejściem w życie tzw. ustawy odległościowej w 2016 r. Ile takich projektów jeszcze jest, a nie powstały? Według ubiegłorocznych prognoz, szacunków, Ministerstwa Aktywów Państwowych, były to projekty o mocy ok. 900 MW. Część z nich do tego czasu już powstała. Na ten problem zwracał uwagę kilka miesięcy miedziowy KGHM, który jest zainteresowany rozwojem OZE. – Podaż jest mocno ograniczona. Przy obecnej presji popytowej, wynikającej zarówno z trendów gospodarczych, jak i bieżących cen energii elektrycznej, oczekiwania cenowe właścicieli takich projektów poszybowały w górę – informuje KGHM.

Liberalizacja ustawy odległościowej jest obecnie przedmiotem prac rządu. Ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów na kolejnym posiedzeniu 28 czerwca i trafić do Sejmu.

Czytaj więcej

Jest robocze porozumienie o ustawie wiatrakowej