Zyska: Bez zmian, prosumentów będzie mniej. Zdecydują prawa fizyki.

Jeśli nie zmienimy systemu rozliczeń nowo podłączanych prosumentów, to w przyszłym roku tempo przyłączeń nowych prosumentów może znacząco spaść. Dystrybutorzy energii mogą odmawiać przyłączenia lawinowo pojawiających się nowych instalacji fotowoltaicznych, bo w sieci zabraknie miejsca. I nie będą o tym decydować przepisy prawa, a prawa fizyki – mówi „Rzeczpospolitej” wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Publikacja: 27.10.2021 10:08

Zyska: Bez zmian, prosumentów będzie mniej. Zdecydują prawa fizyki.

Ireneusz Zyska

Foto: gov.pl

Dlaczego musimy zrezygnować z systemu opustów dla nowych prosumentów? Dotychczasowy system się sprawdza…

Z punktu widzenia ministerstwa klimatu i środowiska chcemy, aby prosumentów mogło być więcej. Naszym celem jest rozwój prawdziwej energetyki obywatelskiej, to znaczy aby każdy kto będzie chciał i spełni określone warunki, mógł zostać prosumentem. Chcemy stworzyć warunki systemowe – prawne i techniczne, aby absolutnie każdy – nie generując zagrożeń sieciowych – mógł zostać prosumentem. Trwanie przy obecnym systemie, kiedy zbliżamy się do miliona prosumentów jest niecelowe. Byłoby działaniem w odwrotnym kierunku. Chcemy zapewnić stały i przejrzysty system przyłączeń. Obecny model, przy rosnącej liczbie prosumentów będzie rodził napięcia między samymi prosumentami. Dla sąsiadów może zabraknąć miejsca w sieci, a operator sieci odmówi przyłączenia nowych instalacji. Aby każdy miał prawo i możliwość technicznego przyłączenia się do sieci, musimy zmienić zasady rozliczeń prosumentów, promować ich większą aktywność na rynku energii i autokonsumpcję oraz zapewnić miejsce w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym poprzez rozbudowę sieci i magazynów energii.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
OZE
Wraca opłata OZE. Wiemy, ile będzie nas kosztować
OZE
Rząd nadrabia stracony czas. Szybsze prace nad energią elektryczną z wiatru
OZE
Rząd na nowo mebluje aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej
OZE
Polski gigant bierze kredyt na OZE w BGK i w chińskim banku
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
OZE
Kontrole domowej fotowoltaiki wykazały nieprawidłowości
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska