Ponad 40 organizacji społecznych i branżowych wysłało apel do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym protestują przeciwko planowanym przez rząd zmianom systemu rozliczaniami prosumentów, którzy będą przyłączać swoje mikronistalacje w 2022 r. Ich zdaniem wyhamuje to rozwój branży i sektora.

Zdaniem autorów listu, proponowane przez rząd rozliczanie energii z domowej fotowoltaiki grozi załamaniem się sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Apelują oni o wprowadzenie okresu przejściowego i społeczne konsultacje nowych zasad rozliczeń prosumentów. Propozycja zmian systemu znajduje się obecnie w Sejmie. Zgodnie z obecnym brzmieniem proponowanych przepisów w noweli OZE, kto uruchomi fotowoltaikę od 1 stycznia, skorzysta z obecnego systemu opustów tylko do lipca 2022 r., a później będzie już sprzedawać energię z własnej instalacji i kupować potrzebną energię w nocy z sieci po cenie rynkowej. - Zaproponowany nowy system rozliczeń nie pozwala na określenie opłacalności inwestycji w instalację fotowoltaiczną - mówi Paweł Lachman prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, która także podpisała się pod apelem. Jego zdaniem może to na kilka lat skutecznie zablokować rozwój energetyki obywatelskiej.

W opinii autorów apelu zmiany dotkną też rozpoczęte samorządowe projekty finansowane z funduszy unijnych oraz zmniejszą zaufanie społeczne wobec państwa. Osoby wymieniające przestarzałe piece węglowe często decydują się instalację pompy ciepła zasilanej instalacją fotowoltaiczną. – Co szósty właściciel fotowoltaiki zainstalował w swoim domu pompę ciepła, czyli najczystsze, bezemisyjne źródło ogrzewania. Kolejne 14 proc. właścicieli planuje zakup pompy ciepła wraz z fotowoltaiką – wskazuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Na zmianach – zdaniem autorów listu – ucierpią mniej zamożne gospodarstwa domowe, mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi, którzy ze względu na brak dostatecznych funduszy odkładali decyzję o takiej inwestycji na przyszłość. – Jak pokazują badania, 59 proc. właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie zainstalowali jeszcze paneli fotowoltaicznych, planuje taką instalację w przyszłości – czytamy w apelu.

Przyłączanie rosnącej liczby instalacji do przestarzałej sieci energetycznej może stać się problemem. Jak podkreślają jednak sygnatariusze apelu, to do obowiązków spółek energetycznych należy takie planowanie i modernizacja sieci dystrybucyjnych, które umożliwi podłączenie jak najwięcej mocy ze źródeł odnawialnych.