Branża OZE pisze list do Premiera. Chce okresu przejściowego dla fotowoltaiki

Organizacje pozarządowe wraz z branżą fotowoltaiczną apelują o wprowadzenie dwuletniego okresu przejściowego przy zmianie systemu rozliczeń mikroinstalacji fotowoltaicznych. Rząd planuje zastąpić system opustów na rynkowy już od przyszłego roku.

Publikacja: 20.10.2021 12:46

Branża OZE pisze list do Premiera. Chce okresu przejściowego dla fotowoltaiki

Foto: Shutterstock

Ponad 40 organizacji społecznych i branżowych wysłało apel do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym protestują przeciwko planowanym przez rząd zmianom systemu rozliczaniami prosumentów, którzy będą przyłączać swoje mikronistalacje w 2022 r. Ich zdaniem wyhamuje to rozwój branży i sektora.

Zdaniem autorów listu, proponowane przez rząd rozliczanie energii z domowej fotowoltaiki grozi załamaniem się sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Apelują oni o wprowadzenie okresu przejściowego i społeczne konsultacje nowych zasad rozliczeń prosumentów. Propozycja zmian systemu znajduje się obecnie w Sejmie. Zgodnie z obecnym brzmieniem proponowanych przepisów w noweli OZE, kto uruchomi fotowoltaikę od 1 stycznia, skorzysta z obecnego systemu opustów tylko do lipca 2022 r., a później będzie już sprzedawać energię z własnej instalacji i kupować potrzebną energię w nocy z sieci po cenie rynkowej. - Zaproponowany nowy system rozliczeń nie pozwala na określenie opłacalności inwestycji w instalację fotowoltaiczną - mówi Paweł Lachman prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, która także podpisała się pod apelem. Jego zdaniem może to na kilka lat skutecznie zablokować rozwój energetyki obywatelskiej.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
OZE
Branża apeluje: Zwiększyć udział polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku
OZE
Liberalizacja ustawy wiatrakowej zatrzyma się na prezydencie?
OZE
Portugalsko-francuska firma nie wycofuje się z polskiego Bałtyku i składa zamówienia
OZE
Wraca problem nadwyżek energii z OZE. PSE apelują do producentów energii
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
OZE
Enea kupuje zielone inwestycje za blisko miliard złotych