Mniejsze „księstwa” poszukują „seniora”, Ci za oczekują na finał rozgrywki między cesarstwem rzymskimi a papiestwem. Brak spójnej wizji między resortami, wskazuje, że wchodzimy w czas rozbicia dzielnicowego. Sojusze firm przed przyznaniem pozwoleń lokalizacyjnych dla kolejnych projektów są zgoła odmienne od poprzednich. Nakłada się na to konflikt „cesarstwa rzymskiego” z „papiestwem”, a więc rywalizacja ministerstw odpowiedzialnych za rozwój branży wydają się coraz bardziej podzieleni.
Wasal mojego wasla nie jest moim wasalem
W ubiegłym tygodniu prywatny koncern energetyczny, piąty co do wielkości producent energii elektrycznej w Polsce, ZE PAK poinformował, że stanie w szranki w walce o kolejne pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. Rząd ma je przyznać do końca tego roku. Nowych pozwoleń lokalizacyjnych ma być 11. Aby jednak ZE PAK mogło sprostać wymaganiom, firma poszukiwała partnera technologicznego. Został nim duński potentat Orsted. Ten sam, który realizuje już dwa projekty morskich farm wiatrowych z Polską Grupą Energetyczną. Największy producent energii elektrycznej w Polsce pretenduje do miana „seniora”, który niczym w okresie średniowiecznego „rozbicia dzielnicowego”, chce zjednoczyć cały sektor. Świadczą o tym plany koncernu, który do 2040 r. chce partycypować w rozwoju 6 GW mocy zainstalowanej na morzu. Cały potencjał szacowany jest na blisko 11 GW. PGE chce więc zarządzać blisko 60 proc. aktywów w offshore. Aby tak się stało i PGE chce ubiegać się o nowe koncesje. Będzie to robić w porozumieniu z innymi polskimi firmami jak Enea i Tauron. Jednak żadna z tych firm nie ma doświadczenia w rozwoju skomplikowanych i kapitałochłonnych projektów offshore. PGE co prawda, rozwija już Orstedem dwa projekty we wspólnej spółce Baltica. Mają one produkować energię w drugiej połowie lat 20. Nowe pozwolenia dadzą perspektywę na realizację projektów pod koniec lat 20 lub na początku 30. Rodzi się pytanie czy ledwie po paru latach współpracy z Duńczykami PGE będzie gotowe do realizacji nowych projektów już bez zagranicznego partnerstwa? Prezes koncernu, Wojciech Dąbrowski nie wykluczył ostatnio, że wspólnego porozumienia trzech polskich spółek wejdzie i czwarty partner, zagraniczny. Niczym jak w średniowiecznej drabinie feudalnej, tak i w offshore porządek znany z pierwszego etatu rozwoju projektów uległ zakłóceniu. Zasada „wasal mojego wasala nie jest moim wasalem” zauważalna może być na przykładzie PGE i spółki Orsted. Niewykluczone, że dojdzie do sytuacji, kiedy dwie różne spółki-córki, mimo tożsamych udziałowców, będą ze sobą konkurować.
Kto zostanie „seniorem” offshore?
Orsted mimo intensywnej współpracy z PGE nie czekał na decyzje pretendentów do tytułu „seniora”, a więc PGE i PKN Orlen i sam poszukuje możliwości rozwoju w nowym rozdaniu. Na horyzoncie pojawia się nowy „książę”, silny strukturalnie i finansowo gigant miedziowy KGHM, który także chce uczestniczyć w kolejnych pozwoleniach lokalizacyjnych. Inn, pretendent do tytułu „władcy senioralnego”, PKN Orlen rozwija już projekty morskich farm wiatrowych razem z kanadyjskimi Northland Power. Naftowy gigant planuje także zawiązać współpracę z chemicznym Synthosem. Ta z kolei spółka ma już podpisaną umowę o współpracy z szwedzkim deweloperem Vattenfall. Orlen miał we wrześniu ogłosić powołanie wspólnej spółki celowej z Synthosem. Mimo czerwcowych zapowiedzi tak się nadal nie stało.