Porozumienie jest konsekwencją podpisanego początkiem lipca ubiegłego roku listu intencyjnego o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Stronami porozumienia są administracja rządowa i samorząd terytorialny, spółki oraz uczelnie wyższe i organizacje pozarządowe.
- Jest to historyczne porozumienie, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było. Jeżeli nie liczyć Wielkiej Brytanii, to nasze porozumienie jest pierwszym takim w Unii Europejskiej – mówił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. Jego zdaniem nadrzędnym celem tego porozumienia jest wspieranie rozwoju sektora w Polsce oraz maksymalizacja tzw. local content, czyli udziału polskich firm w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej części Morza Bałtyckiego.
- Mamy już pierwszą grupę przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zainicjować morską energetykę wiatrową w Polsce. Liczymy na to, że 5900 MW mocy powstanie do 2030 r. – mówił Kurtyka. Ponadto zgodnie z „Polityką energetyczną Polski do 2040 r.”, energia elektryczna wytwarzana w morskich farmach wiatrowych będzie zabezpieczać blisko 20 proc. polskiego zapotrzebowania. Przypomnijmy, że inicjatywa została zapoczątkowana przez Ireneusza Zyskę, wiceministra klimatu i środowiska i pełnomocnika rządu ds. OZE.