We wrześniu Energa uznała za nieważne 150 umów na zakup zielonych certyfikatów. Stanowią one wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł. W 22 przypadkach nie zamierzała rozmawiać o dalszej współpracy. Bo podpisane przed laty kontrakty oceniła jako „skrajnie niekorzystne”.
Pozwała firmy na łączną kwotę 600 mln zł. Spory rozpoczęła też z bankami – cesjonariuszami kredytującymi te farmy. Teraz zmodyfikowano nieco stanowisko.
– Energa nie zmienia podejścia do zasadności pozwów – precyzuje mec. Przemysław Maciak, partner zarządzający SMM Legal, reprezentujący energetyczną grupę. Potwierdza jednak, że Energa jest otwarta na renegocjację umów długoterminowych, także dotyczących zakupu zielonych certyfikatów. Warunek: ceny w nowych kontraktach muszą być zbieżne z rynkowymi.
Maciak ocenia, że widać szansę na kontynuację współpracy z inwestorami mającymi mniej niż połowę z 22 kontraktów wieloletnich. Wszystkie były niewypowiadalne i zawierały znacząco wyższe w porównaniu z dzisiejszymi ceny zielonych certyfikatów. Ale te warunki były gorsze niż ówczesne rynkowe. Zmiana nastawienia do nich – jak relacjonuje Maciak – wynika z otwartości niektórych inwestorów co do dalszej współpracy z Energą. – To jest grupa niejednorodna. Są w niej spółki polskie, zarówno prywatne, jak i kontrolowane przez państwo, jak również firmy zagraniczne – twierdzi Maciak. Nie ujawnia jednak ich nazw.