Rekordowy kredyt na prąd ze słońca

Publikacja: 07.06.2020 20:34

Rekordowy kredyt na prąd ze słońca

Foto: Shutterstock

Pomimo pandemii i dużej niepewności na rynkach inwestorom udaje się pozyskiwać finansowanie dla zielonych projektów.

Polska firma R.Power dostała od Santander Bank Polska i mBanku 350 mln zł (79 mln euro) kredytu na budowę 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MW. To największa jak dotąd umowa finansowania projektów fotowoltaicznych w Polsce. Wszystkie elektrownie objęte umową wygrały aukcje OZE i podpiszą 15-letnie kontrakty, zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Instalacje zostaną wybudowane w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
""

Adobe Stock

energia.rp.pl

– Pozyskaliśmy fundusze w samym środku pandemii, przy dużej niepewności na rynkach. To pokazuje, jak silny jest w Polsce trend rosnących inwestycji w odnawialne źródła energii. Udało nam się także porozumieć z funduszem, który odkupi od nas instalacje po ich wybudowaniu – podkreśla Tomasz Sęk, współzałożyciel i członek zarządu R.Power. Mowa o brytyjskim funduszu Aberdeen Standard Investments, dla którego będzie to już szósta inwestycja na polskim rynku energetyki odnawialnej.
– Zainteresowanie międzynarodowych funduszy fotowoltaiką w Polsce jest ogromne. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki: wysoka jakość projektów i odpowiednio duży rozmiar inwestycji. Im większy projekt, tym łatwiej jest zainteresować nim zagraniczne instytucje finansowe – wyjaśnia Sęk.
""

Photovoltaic cells are arranged on solar panels /Bloomberg

energia.rp.pl

Pod koniec maja o wsparciu po raz pierwszy projektu w dziedzinie energii słonecznej w Polsce poinformowali Europejski Bank Inwestycyjny i DNB Bank Polska. Wsparli oni fundusz Energy and Infrastructure SME Fund kredytem w łącznej wysokości 164 mln zł. Środki popłyną na budowę w naszym kraju 66 niewielkich elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 65,6 MW.
Liczba instalacji fotowoltaicznych nad Wisłą rośnie w błyskawicznym tempie. Na początku maja w krajowej sieci mieliśmy już ponad 1,8 MW mocy zainstalowanych w słonecznych elektrowniach. To o 181 proc. więcej niż przed rokiem i o 41 proc. więcej niż na początku stycznia 2020 r.
Pozostało 100% artykułu
Nowa Energia
Grzegorz Maśloch, Rafał Czaja: Czas na spółdzielnie energetyczne
Nowa Energia
Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie