Orlen będzie inwestował w biogazownie

W wybranych gospodarstwach rolnych należących do KOWR płocki koncern chce produkować energię elektryczną i biometan.

Orlen Południe, firma należąca do grupy PKN Orlen, analizuje możliwość budowy 20 biogazowni rolniczych. Ich budowa planowana jest w największych gospodarstwach rolnych w całej Polsce, będących obecnie w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), podlegającego Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W nowy projekt zaangażowane są również: firma H.Cegielski-Poznań i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W tej sprawie wszystkie te podmioty podpisały właśnie list intencyjny.

– Realizacja zakrojonego na szeroką skalę projektu rozwoju biogazowni to ważny krok w stronę budowy sprawnego oraz efektywnego ekonomicznie i energetycznie systemu odnawialnych źródeł energii. Jest to też znakomity przykład godzenia różnych interesów, których wspólnym mianownikiem jest polski kapitał – mówi Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych.

Czytaj także: Orlen inwestuje w Trzebini i Jedliczu

Biogazownie mają działać w oparciu o innowacyjną polską technologię należącą do firmy Dynamic Biogas, która umożliwi zagospodarowanie substratów z gospodarstw rolnych i ich przetworzenie na energię elektryczną i biometan. Prawa do licencji ma H.Cegielski-Poznań. Firma ma być generalnym wykonawcą biogazowni.

Z kolei głównym inwestorem zostanie Orlen Południe. W przyszłości gospodarstwa, w których powstaną biogazownie, mogą stać się własnością tej firmy lub mogą zostać przez nią wydzierżawione od KOWR. Jeśli przedsięwzięcie zostanie zrealizowane, w płockim koncernie dojdzie do rozszerzenia portfela oferowanych bioproduktów. – Produkcja energii elektrycznej i biometanu z biogazu to dla nas przede wszystkim rozwiązanie korzystne biznesowo. Umożliwi nam także realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego i będzie odpowiedzią na potrzeby dzisiejszej Europy – przekonuje Marcin Rej, prezes Orlenu Południe.

Obecnie spółka jest w trakcie przekształcana się w biorafinerię, realizującą ekologiczne inwestycje. I tak w Trzebini trwa budowa pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji zielonego glikolu propylenowego, a także pilotażowej instalacji do produkcji kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów. Firma planuje również budowę instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu. Ponadto w Trzebini powstaje instalacja do produkcji paliwa wodorowego, dla którego surowcem może być właśnie biometan.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kopalnie przestają oszczędzać

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Nie ma zgody na smog Ostatnio ...

Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego ...

Arabia Saudyjska traci rating

Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Arabii Saudyjskiej o dwa oczka ...

Ropa z Iranu ma wzięcie

Iran podpisał kontrakty na dostawy swojej ropy do Hiszpanii, Włoch i Grecji. W kolejce ...

Rosja pojedzie na spirytusie

Nowe paliwo samochodowe wynaleźli rosyjscy uczeni. Jest bardzo czyste. Nada się do każdego pojazdu. ...

Mateusz Wodejko nowym członkiem zarządu OLPP

Nowym członkiem zarządu Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP), spółki z grupy kapitałowej PERN, będzie ...