Orlen inwestuje w Trzebini i Jedliczu

materiały prasowe

Koncern ruszył z budową instalacji do produkcji glikolu propylenowego oraz kupił licencję i projekt bazowy dla instalacji do produkcji bioetanolu II generacji.

Orlen Południe, firma należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen, rozpoczęła budowę w Trzebini (woj. małopolskie) pierwszej w naszym kraju i drugiej w Europie instalacji do produkcji glikolu propylenowego. Jak zapewnia koncern to produkt bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. środków czystości, dezodorantów w sztyfcie, past do zębów, płynów hamulcowych oraz odmrażaczy do samolotów. Koszty inwestycji, którą zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch polskich firm (Technik Polska i Biproraf), wyniosą około 400 mln zł. Oddanie instalacji do użytku planowane jest na 2021 r. Zdolności wytwórcze instalacji wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że produkcja glikolu propylenowego w trzebińskiej rafinerii pokryje w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

Czytaj także: Orlen Południe inwestuje w glikol

Orlen Południe podpisał też z firmą Clariant Produkte umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu (woj. podkarpackie). Celem tej inwestycji jest wzmocnienie pozycji spółki na rynku biokomponentów dodawanych do paliw płynnych powstających z ropy i sprostanie w tym zakresie unijnym wyzwaniom. Wydajność nowej instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Produkowany byłby on z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy. Ponadto spółka rozważa rozszerzenie inwestycji dotyczącej budowy instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji o biogazownię i elektrociepłownię opalane biogazem oraz ligniną.

– Inwestujemy w nowoczesne technologie i stawiamy na produkty wysokomarżowe, bo to zadecyduje o utrzymaniu pozycji lidera w regionie w najbliższych latach. Nie zapominamy przy tym o naszej społecznej odpowiedzialności i stosujemy ekologiczne rozwiązania, które znacząco redukują wpływ naszej działalności na otoczenie – twierdzi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podpisano protokół odbioru gazoportu

Do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu brakuje już tylko taryfy regazyfikacyjnej. Pierwsze ...

Oto cena czystego powietrza

Inwestycje w zieloną energetykę i kontrolę emisji muszą wynieść co najmniej 4,8 bln dol., ...

Woźniak: decyzja o nagrodach w EuroPolGazie podjęta jednomyślnie z Rosjanami

Według prezesa PGNiG, Piotra Woźniaka, decyzja o wypłacie nagród z zysku EuroPolGazu została podjęta ...

PGE bez dominującej pozycji w atomie

Kurs PGE podczas czwartkowej sesji rośnie o 7 proc. To pokłosie informacji nieoficjalnych podanych ...

W gazoporcie powstanie drugie nabrzeże

Do 2021 r. grupa Gaz-System ma wybudować dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków z LNG ...

Kolejne odkrycie PGNiG

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Kolejne odkrycie PGNiG Zastosowanie innowacyjnych metod badawczych ...