Orlen inwestuje w Trzebini i Jedliczu

materiały prasowe

Koncern ruszył z budową instalacji do produkcji glikolu propylenowego oraz kupił licencję i projekt bazowy dla instalacji do produkcji bioetanolu II generacji.

Orlen Południe, firma należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen, rozpoczęła budowę w Trzebini (woj. małopolskie) pierwszej w naszym kraju i drugiej w Europie instalacji do produkcji glikolu propylenowego. Jak zapewnia koncern to produkt bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. środków czystości, dezodorantów w sztyfcie, past do zębów, płynów hamulcowych oraz odmrażaczy do samolotów. Koszty inwestycji, którą zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch polskich firm (Technik Polska i Biproraf), wyniosą około 400 mln zł. Oddanie instalacji do użytku planowane jest na 2021 r. Zdolności wytwórcze instalacji wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że produkcja glikolu propylenowego w trzebińskiej rafinerii pokryje w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

Czytaj także: Orlen Południe inwestuje w glikol

Orlen Południe podpisał też z firmą Clariant Produkte umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu (woj. podkarpackie). Celem tej inwestycji jest wzmocnienie pozycji spółki na rynku biokomponentów dodawanych do paliw płynnych powstających z ropy i sprostanie w tym zakresie unijnym wyzwaniom. Wydajność nowej instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Produkowany byłby on z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy. Ponadto spółka rozważa rozszerzenie inwestycji dotyczącej budowy instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji o biogazownię i elektrociepłownię opalane biogazem oraz ligniną.

– Inwestujemy w nowoczesne technologie i stawiamy na produkty wysokomarżowe, bo to zadecyduje o utrzymaniu pozycji lidera w regionie w najbliższych latach. Nie zapominamy przy tym o naszej społecznej odpowiedzialności i stosujemy ekologiczne rozwiązania, które znacząco redukują wpływ naszej działalności na otoczenie – twierdzi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sztandarowy projekt Grupy Lotos przyniesie duże zyski

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Gaz z węgla znów ulatuje Azotom Projekt ...

Nowy model regulacji OSD „bez marchewki”

URE zdecydował o wprowadzeniu nowego modelu regulacji dużych dystrybutorów energii z elementami jakościowymi. Zostanie ...

Blisko 21 mld zł na inwestycje Energi do 2025 r.

Inwestycje planowane przez Energę do 2025 r. pochłoną 20,6 mld zł. Spółka przewiduje poszukiwanie ...

Unia prześwietli umowy Gazpromu

Będą nowe regulacje unijne dotyczące rynku energii. Bruksela dostanie dostęp do szczegółów każdej nowej ...

Konieczny audyt programu EPR we Francji

Francuski minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire zażądał przeprowadzenia audytu w programie budowy ...

Ropa napędza inflację

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Ropa napędza inflację Ceny ropy naftowej wzrosły ...