Orlen inwestuje w Trzebini i Jedliczu

materiały prasowe

Koncern ruszył z budową instalacji do produkcji glikolu propylenowego oraz kupił licencję i projekt bazowy dla instalacji do produkcji bioetanolu II generacji.

Orlen Południe, firma należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen, rozpoczęła budowę w Trzebini (woj. małopolskie) pierwszej w naszym kraju i drugiej w Europie instalacji do produkcji glikolu propylenowego. Jak zapewnia koncern to produkt bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. środków czystości, dezodorantów w sztyfcie, past do zębów, płynów hamulcowych oraz odmrażaczy do samolotów. Koszty inwestycji, którą zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch polskich firm (Technik Polska i Biproraf), wyniosą około 400 mln zł. Oddanie instalacji do użytku planowane jest na 2021 r. Zdolności wytwórcze instalacji wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że produkcja glikolu propylenowego w trzebińskiej rafinerii pokryje w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

Czytaj także: Orlen Południe inwestuje w glikol

Orlen Południe podpisał też z firmą Clariant Produkte umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu (woj. podkarpackie). Celem tej inwestycji jest wzmocnienie pozycji spółki na rynku biokomponentów dodawanych do paliw płynnych powstających z ropy i sprostanie w tym zakresie unijnym wyzwaniom. Wydajność nowej instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Produkowany byłby on z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy. Ponadto spółka rozważa rozszerzenie inwestycji dotyczącej budowy instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji o biogazownię i elektrociepłownię opalane biogazem oraz ligniną.

– Inwestujemy w nowoczesne technologie i stawiamy na produkty wysokomarżowe, bo to zadecyduje o utrzymaniu pozycji lidera w regionie w najbliższych latach. Nie zapominamy przy tym o naszej społecznej odpowiedzialności i stosujemy ekologiczne rozwiązania, które znacząco redukują wpływ naszej działalności na otoczenie – twierdzi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BGK szacuje koszty zmian w energetyce

93 miliardy euro – zgodnie z szacunkami Banku Gospodarstwa Krajowego takiej kwoty potrzebujemy na ...

Wniosek o przejęcie EDF już w UOKIK

Polska Grupa Energetyczna złożyła 1 czerwca w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek w ...

Spalamy więcej obcego węgla

Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów do Polski wpłynęło już więcej czarnego paliwa z ...

Kto kupuje ropę i paliwa od Daesh

Przynajmniej pół miliarda dolarów rocznie zarabia Daesh na handlu ropą naftową. To i tak ...

Ruszyły zapisy na akcje Unimotu

Od dziś można zapisywać się na 2,2 mln walorów spółki oferowanych po cenie emisyjnej ...

Polenergia: Chińczycy chcą zostać

CEE Equity Partners, które jest doradcą inwestycyjnym funduszu China CEE – obecnego w akcjonariacie ...