Tesla wprowadza na rynek nowy produkt, służący do magazynowania energii na skalę przemysłową. Każdy akumulator może przechowywać nawet do 3 MWh energii.
Nowy produkt Tesli ma zastąpić używane dotąd w przemyśle elektrownie szczytowo-pompowe, które są używane m.in., gdy lokalna sieć energetyczna zostanie przeciążona i nie może zapewnić wystarczającej mocy do zaspokojenia potrzeb.
CZYTAJ TAKŻE: Tesla i największy akumulator na świecie
”Megapack” to największy system do przechowywania energii opracowany przez Teslę. Firma wprowadziła już na rynek bowiem Powerwall, który przechwytuje i przechowuje energię generowaną przez panele słoneczne oraz PowerPack, przemysłową wersję pierwszego systemu. To właśnie dzięki PowerPack powstała największa na świecie bateria litowo-jonowa w Hornsdale w Australii Południowej. Firma deklaruje, że w pierwszym roku obiekt zaoszczędził prawie 40 milionów dolarów oraz pomógł ustabilizować zawodną sieć energetyczną regionu.

Jak podaje amerykański portal TechCrunch nowy produkt został specjalnie zaprojektowany i skonstruowany tak, aby był łatwym w instalacji systemem na skalę przemysłową. Każdy „Megapack” jest w pełni zmontowany, obejmuje on moduły akumulatorowe, dwukierunkowe falowniki, system zarządzania temperaturą, główny wyłącznik prądu przemiennego i elementy sterujące.
Dodatkowo Tesla opracowała własne oprogramowanie do monitorowania i kontrolowania systemu Megapack. Wszystkie urządzenia łączą się z Powerhub, czyli platformą służącą do monitorowania projektów użytkowych i mikrosieci, a także mogą integrować się z Autobidder, czyli platformą Tesli do automatycznego uczenia-maszynowego.
CZYTAJ TAKŻE: Magazyny energii rodzą się w bólach
Firma deklaruje także, że każdy system może przechowywać do 3 MWh energii oraz, że możliwe jest ich łączenie tak, aby stworzyć akumulator o pojemności ponad 1 GWh. Twierdzi również, że będzie to wystarczająca ilość energii, aby zasilać każdy dom w San Francisco przez sześć godzin.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.