Aktualizacja: 22.02.2025 23:22 Publikacja: 21.05.2024 10:07
Foto: materiały prasowe
W kontekście rosnącej mocy OZE problematyczne mogą okazać się opóźnienia w realizacji elektrowni gazowej Dolna Odra o mocy 1,4 GW oraz elektrociepłowni Czechnica pod Wrocławiem. Oba projekty należą do Polskiej Grupy Energetycznej. To właśnie elektrownie gazowe elastyczniej współpracują z OZE pozwalając na większe przyjęcie „zielonej energii” do sieci.
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o rynku mocy, przewidującą możliwość przeprowadzenia dogrywkowych aukcji rynku mocy na rok 2029 i - jeśli będzie to potrzebne - na 2030. Pozwoli ona na powstanie elektrowni gazowych. Chodzi szczególnie o projekty elektrowni gazowej w Kozienicach (Enea) i w Gdańsku (Energa/Orlen).
Putin polecił Gazpromowi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Królewca za pomocą dostaw LNG. Rosyjska enklawa w Unii jest od dziesięciu dni odcięta od zasilania z Rosji i Białorusi. To skutek synchronizacji sieci republik bałtyckich w Unią.
W ubiegłym roku koncern zwiększył krajową sprzedaż tzw. LNG małej skali o 30 proc. Dostarczano go klientom z czterech lokalizacji. Surowiec trafiał głównie do odbiorców przemysłowych i lokalnych sieci gazociągowych.
Błękitne paliwo jest dziś w UE najdroższe od dwóch lat. To głównie konsekwencja mroźnej aury, spadających zapasów i ograniczonego importu. Surowca nie powinno zabraknąć, ale wiele firm cierpi z powodu drożyzny.
Komisja Europejska rozważa możliwość wprowadzenia nowych limitów na ceny gazu, aby czasowo ograniczyć ich wzrost. Te osiągnęły rekordowy poziom. Powodem są niskie temperatury i brak sprzyjających warunków pogodowych do produkcji energii z OZE.
Co najmniej do lipca nie będzie pracował zakład przetwórstwa gazu Gazpromu w Astrachaniu. To efekt celnego ataku ukraińskich dronów.
Ceny hurtowe LPG spadły w Rosji o połowę w związku z wejściem w życie 20 grudnia unijnego zakazu importu tego rosyjskiego paliwa. Sprzedaż przekierowywana jest przez Rosjan w coraz większym stopniu do Azji, mimo to spodziewany jest spadek jego eksportu w przyszłym roku.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20. nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
Władze Chin bez skrupułów wykorzystują upadek znaczenia Gazpromu i próby szukania nowych rynków dla eksportu rosyjskiego gazu. Aby drugi gazociąg z Rosji do Chin mógł powstać, stawiają wyjątkowy warunek: cena dla Chin ma być taka, jak dla Rosjan.
Co dziesiąty metr sześcienny gazu zużytego przez Unię Europejską w 2023 roku pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Największy wśród krajów Wspólnoty udział amerykańskiego surowca w krajowym zużyciu był na Litwie.
Ciężarówki z napędami alternatywnymi rejestrowane są głównie przez dilerów dla prób u klientów.
Berlińska stacja RBB opisuje obawy Niemieckiego Stowarzyszenia Stacji Paliw po obniżce cen w Polsce. Niektórzy właściciele stacji przy granicy z Polską mówią nawet o konieczności ich zamknięcia.
Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa przesłały do URE wnioski taryfowe. Prezes URE rozpoczął więc postępowania taryfowe, które zakończą się podwyżkami cen energii elektrycznej na 2022 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas