Kto zużywa najwięcej gazu z USA? Na czele rankingu sąsiad Polski

Co dziesiąty metr sześcienny gazu zużytego przez Unię Europejską w 2023 roku pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Największy wśród krajów Wspólnoty udział amerykańskiego surowca w krajowym zużyciu był na Litwie.

Publikacja: 18.03.2024 12:45

Kto zużywa najwięcej gazu z USA? Na czele rankingu sąsiad Polski

Foto: Adobe Stock

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w ubiegłym roku zużycie gazu w Unii Europejskiej wyniosło 330 mld m3. To o jedną piątą mniej niż w 2021 roku - zanim Gazprom zaczął szantażować unijnych odbiorców odcinając dostawy, a Kreml wywołał wojnę z Ukrainą. Ze Stanów Zjednoczonych kraje Wspólnoty importowały 34,5 mld m3 gazu, co stanowiło 10,4 proc. całkowitego zużycia gazu w UE.

Czytaj więcej

Bliski koniec rosyjskiego LNG w Unii Europejskiej. Bruksela zmienia prawo

Dlaczego kraje bałtyckie importują dużo gazu z USA?

Pod koniec ubiegłego roku udział gazu amerykańskiego w krajowym gazowym popycie był największy na Litwie (prawie 40 proc. zużywanego przez nią „błękitnego paliwa” pochodziło ze Stanów Zjednoczonych). W 2021 r. udział ten wynosił u naszego wschodniego sąsiada 22,3 proc. W Finlandii, która w 2021 roku nie kupowała amerykańskiego gazu w ogóle, w minionym roku ten surowiec zaspokajał 38,2 proc. krajowego zużycia.

W Chorwacji w ciągu dwóch lat import gazu z USA wzrósł o 1,8 pkt. proc. – do 32 proc. W Holandii import amerykańskiego LNG zwiększył się niemal czterokrotnie, a gaz ten zaspokajał do 27,3 proc. potrzeb Holendrów.

We Francji import zwiększył się trzykrotnie, do 24,3 proc. potrzeb gazowych kraju. Polska zwiększyła udział importu gazu z USA o 3,7 pkt. proc., do 9 proc. krajowego zużycia.

Niemcy kiedyś stawiały na gaz z Rosji, dziś budują terminale LNG

Niemcy, które w 2021 roku nie kupowały LNG ze Stanów Zjednoczonych z powodu braku terminali, obecnie zaspokajają około 5 proc. krajowego popytu na gaz surowcem amerykańskim. Import jeszcze wzrośnie, kiedy oddane zostaną do użytku trzy kolejne terminale LNG.

Przez 17 lat rządów Angeli Merkel największa gospodarka Unii i Europy najwięcej gazu kupowała w Rosji, a rząd Merkel odmawiał budowy terminali argumentując, że rosyjski gaz to gwarancja bezpieczeństwa i niskich cen.

Po odcięciu Niemiec przez Gazprom w 2022 r. od dostaw gazu, w kraju bardzo szybko zostały uruchomione pływające terminale. Pierwszy terminal LNG w Niemczech został otwarty 17 grudnia 2022 r w Wilhelmshaven, także nad Bałtykiem. W styczniu 2023 r. w Lubminie nad Bałtykiem ruszył drugi terminal.

Wkrótce pojawią się kolejne: w Brunsbrüttel i Stade nad Morzem Północnym. Umożliwią one Niemcom dostawy LNG z różnych kierunków. Niemcy planują budowę łącznie pięciu państwowych pływających terminali LNG do końca 2025 r.

Dlaczego przerwa w wydawaniu zezwoleń na eksport LNG z USA nie wywołała wzrostu cen gazu w Europie?

Pod koniec 2023 roku Portugalia stała się jednym z niewielu krajów w UE, który zmniejszył udział amerykańskiego gazu w konsumpcji – do 18 proc. z 27 proc. dwa lata wcześniej. Uczyniła to także Grecja – o 1,6 pkt. proc., do 12,1 proc. i Malta – 2,6-krotnie, do 4,8 proc.

Pod koniec stycznia Biały Dom ogłosił przerwę w wydawaniu zezwoleń na eksport LNG, tłumacząc tę ​​decyzję walką o środowisko. Eksperci uważają, że bardziej chodzi o wybory niż środowisko. Bowiem ograniczenie dostaw LNG mogłoby skutkować zwiększonym popytem na węgiel, który spalany przy tej samej ilości energii emituje dwukrotnie więcej dwutlenku węgla niż LNG.

Decyzja Białego Domu nie spowodowała wzrostu cen gazu na rynku Unii. Dostawy zwiększyli producenci z Afryki (Algieria, Nigeria) oraz Katar. Decyzja Amerykanów ma też inną pozytywną stronę - wzrastają inwestycje w OZE w krajach Unii.

Gaz
Infrastruktura gazowa Ukrainy zaatakowana. To także atak na unijny gaz
Gaz
Gazprom pozywa unijne firmy, w tym swojego największego lobbystę
Gaz
Niemcy nie potrzebują rosyjskiego LNG. Forsują unijny zakaz importu
Gaz
Chiny dostały z Gazpromu wielką zniżkę na gaz. Węgrom to się nie spodoba
Gaz
Szykuje się kolejne opóźnienie w rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu