Zakłady Gazpromu trafione dronami. Nie będą pracować do lata

Co najmniej do lipca nie będzie pracował zakład przetwórstwa gazu Gazpromu w Astrachaniu. To efekt celnego ataku ukraińskich dronów.

Publikacja: 04.02.2025 19:26

Zakłady Gazpromu trafione dronami. Nie będą pracować do lata

Foto: Bloomberg

Atak nastąpił w poniedziałek wieczorem i okazał się tak celny, że Gazprom został zmuszony zatrzymać produkcję na kilka miesięcy – podała agencja Reutersa, powołując się na trzy źródła z branży.

Mniej materiałów wybuchowych dla armii

Przerwę w pracy zakładów o wydajności 3 milionów ton rocznie, będących również głównym producentem w Rosji siarki wykorzystywanej do produkcji materiałów wybuchowych, spowodował potężny pożar na oddziale przetwórstwa kondensatu gazowego.

Naprawa wyrządzonych atakiem szkód przeciągnie się do lata – podały źródła Reutersa. „Wszystko jest źle. Instalacja zniszczona, praca zatrzymana na co najmniej trzy miesiące” – przyznało jedno ze źródeł agencji. Według innego źródła szkody są obecnie oceniane przez komisję, ale według wstępnych danych zakłady nie będą mogły powrócić do pełnej sprawności przed lipcem.

Sprzedaż hurtowych ilości benzyny silnikowej i oleju napędowego produkowanych przez Astrachański Zakład Przetwórstwa Gazu została zawieszona na Międzynarodowej Giełdzie Handlowej w Sankt Petersburgu (SPIMEX). 3 lutego traderzy otrzymali od giełdy pisma z odpowiednim powiadomieniem.

Ukraińskie drony trafiają w cele

Od początku roku ukraińskie siły zbrojne co najmniej siedem razy zaatakowały rosyjskie rafinerie: 31 stycznia w obwodzie wołgogradzkim, 29 stycznia – dwukrotnie w obwodzie niżnonowogrodzkim, 24 i 26 stycznia – w obwodzie riazańskim, 11 stycznia – w Tatarstanie.

W zeszłym roku co najmniej 15 dużych rafinerii ropy naftowej padło ofiarą ataków dronów, w tym rafineria Łukoilu w Wołgogradzie, rafineria Omsk, rafinerie Gazpromu Nieftu w Słowiańsku i Nowoszachtyńsku oraz rafineria Rosnieftu w Tuapse. W rezultacie wielkość rafinacji ropy naftowej w kraju spadła do najniższego poziomu od 12 lat, wynoszącego 267 milionów ton, podczas gdy eksport produktów naftowych zmniejszył się o 9 proc., do 62 milionów ton. Według obliczeń Reutersa, w ciągu roku rosyjskie rafinerie straciły 41,1 mln ton, czyli 13 proc. swoich mocy produkcyjnych, z powodu przestojów spowodowanych atakami dronów i trudnościami z naprawami. Zakładom brakuje części, ponieważ były budowane przez zachodnie firmy i bazują na zachodnich technologiach i urządzeniach.

Gaz
Gazprom znów przegrał w sądzie. Austriacy z tarczą
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Gaz
Podatnik zapłaci za nowy system pomocy dla elektrowni. Gaz potrzebuje wsparcia
Gaz
Rynek mocy znów do poprawki. Będą nowe elektrownie gazowe
Gaz
Autogaz z Kazachstanu będzie droższy. Ruszyły odprawy na polskiej granicy
Gaz
Orbán znów sięga po szantaż. Chce rosyjskiego gazu tranzytem przez Ukrainę