Prywatne gospodarstwa domowe, przemysł i elektrownie w Niemczech zmniejszyły zużycie gazu o około jedną czwartą w drugiej połowie 2022 roku. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Hertie School's Center for Sustainability cele oszczędnościowe wyznaczone przez rząd federalny i Komisję Europejską zostały wyraźnie przekroczone. Jednak badanie przypisuje to przede wszystkim wysokim cenom rynkowym surowca.
Czytaj więcej
Największy w przemyśle Unii spadek zapotrzebowania na gaz w minionym roku odnotowano na Węgrzech, pomimo, że Victor Orban chwalił się tańszym surowcem z Gazpromu. Tamtejszy przemysł zmniejszył popyt o 47 proc. w porównaniu do średniej z lat 2019-2021.
Między wrześniem a grudniem 2022 r. ogólny spadek zużycia gazu ziemnego wyniósł 23 procent w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. We wrześniu ubiegłego roku oszczędności wyniosły nawet 28 procent.
Według autorów raportu specjalne modele obliczeniowe wykluczają możliwość, że spadki zużycia wynikają przede wszystkim z pogody lub wpływów ekonomicznych. „Fakt, że Niemcy zaoszczędzili prawie jedną czwartą swojego zużycia gazu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, jest fundamentalną zmianą i znacznie większą niż oczekiwaliśmy na początku kryzysu” – wyjaśnił autor opracowania, Oliver Ruhnau.
Po rozpoczęciu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie UE wezwała do oszczędności gazu na poziomie 15 proc., a rząd niemiecki nawet do 20 procent. Według badania rzeczywiste oszczędności zostały osiągnięte z opóźnieniem czasowym w poszczególnych sektorach. Jednak w związku z rosnącymi cenami gazu niemiecki przemysł zaczął oszczędzać jeszcze przed rozpoczęciem wojny, mniej więcej od września 2021 r.