Reklama
Rozwiń

Statki z rosyjskim gazem zablokowane na Morzu Azowskim

Kilka gazowców przewożących skroplony gaz petrochemiczny (LPG) oraz inne jednostki towarowe nie może opuścić Morza Azowskiego. Powodem są ustanowione w tym tygodniu przez Rosję ograniczenia w przepływie towarów niebezpiecznych pod Mostem Krymskim. Reżim obawia się kolejnego zamachu.

Publikacja: 10.03.2023 16:20

Statki z rosyjskim gazem zablokowane na Morzu Azowskim

Foto: Bloomberg

Według danych portalu śledzenia statku Refinitiv Eikon, na Morzu Azowskim na zezwolenie na wpłynięcie na Morze Czarne przez Cieśninę Kerczeńską czekają trzy tankowce – gazowce Summer z partią LPG ok. 2,9 tys. ton, Gas Houston z 3,4 tys. ton LPG oraz Premier z 2,4 tys. ton, informuje agencja Reuters.

Tankowce z LPG zostały pod koniec grudnia załadowane w terminalu przeładunkowym Maktren-Nafta w azowskim porcie Temriuk. Od tego czasu nie mogą już wpłynąć na Morze Czarne, pisze agencja, powołując się na dane Refinitiv Eikon. Według jednego z handowców, LPG najprawdopodobniej znajduje się na liście towarów niebezpiecznych, których przewóz pod mostem Krymskim jest zabroniony.

Czytaj więcej

Niemcy poradzili sobie bez gazu z Rosji. Koniec z zależnością

W przeddzień okazało się, że rosyjskie służby graniczne rozpoczęły masowe kontrole wszystkich statków w drodze na most krymski. Przyczyna takiego ;postępowania nie została wyjaśniona. W Cieśninie Kerczeńskiej utworzyła się duża kolejka oczekujących na wpłynięcie na Morze Czarne statków.

Z Temriuku tankowce dostarczały LPG do rumuńskich portów Midia/Mangalia czy bułgarskiego portu Burgas. Ponadto LPG przez Temriuk był eksportowany do Turcji, krajów regionu bałkańskiego i innych rynków śródziemnomorskich przez rosyjskie koncerny Gazprom i Łukoil oraz kazachstański Tengizchevroil. Według Reutersa trwa przekierowywanie dostaw na alternatywne szlaki żeglugowe - do Batumi i Tamani.

W październiku 2022 r część Mostu Krymskiego zbudowanego przez rosyjskich okupantów ukraińskiego Krymu, wyleciała w powietrze, kiedy na moście eksplodowała ciężarówka. Prace naprawcze trwają do dziś.

Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku