Włoski koncern Eni pożegna gaz z Rosji za półtora roku

Włoski koncern od ponad pół wieku kupujący gaz z Rosji do 2025 r. całkowicie wyeliminuje ten surowiec ze swoich zakupów. Zastąpi go surowiec z Afryki.

Publikacja: 23.02.2023 15:57

Stacja benzynowa Eni w Rzymie

Stacja benzynowa Eni w Rzymie

Foto: Bloomberg

„W ciągu roku udało nam się zakończyć przygotowania porozumień i działań na rzecz całkowitej wymiany rosyjskiego gazu do 2025 r. Wykorzystujemy tu nasze silne relacje z krajami produkującymi i nasze przyspieszone prace wydobywcze i produkcyjne do zwiększenia ilości gazu z Algierii, Egiptu, Mozambiku i innych krajów ," powiedział prezes Claudio Descalzi.

W styczniu podczas wizyty premier Włoch Giorgi Meloni w Algierii, szef Eni powiedział dziennikarzom, że zimą 2024-2025 Włochy nie będą już kupować rosyjskiego surowca. W tym roku Włochy będą w stanie zastąpić już 80 proc. importowanego z Rosji gazu, czyli 17,6 mld m sześc.

Czytaj więcej

Nowy rekord dostaw do Chin. Oto co dzieje się z ropą z Rosji

Eni liczy też na gaz skroplony, który sam produkuje. Kontraktowane wielkości dostaw LNG do klientów podwoją się do 2026 r., do 18 mln ton rocznie, podała firma. W bieżącym roku spółka planuje uruchomienie pierwszej fazy zagospodarowania złoża naftowo-gazowego Baleine na szelfie Wybrzeża Kości Słoniowej oraz pływającą terminal LNG u wybrzeży Republiki Konga, a także uruchomienie produkcji LNG w Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Norwegii i kontynuację odpowiedniego programu w Algierii.

W 2024 roku planowane jest dodatkowe uruchomienie produkcji gazu skroplonego w spółkach koncernu w Egipcie, Kazachstanie, Norwegii i we Włoszech.

Zysk netto Eni przypadający akcjonariuszom w 2022 r. wzrósł 2,4 razy rok do roku i wyniósł 13,81 mld euro, podała również firma. W przeliczeniu na akcję zysk rozwodniony wzrósł do 3,93 euro z 1,6 euro rok wcześniej. Przychody Eni w okresie sprawozdawczym zwiększyły się 1,7 razy, do 133,412 mld euro.

Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni