Limit cen na rosyjski gaz ustalony. Jest długo oczekiwane porozumienie UE

Komisja Europejska przyjęła limit ceny gazu, który zapobiegnie zawyżaniu cen na tym rynku - przekazało Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej na Twitterze

Publikacja: 19.12.2022 17:12

Limit cen na rosyjski gaz ustalony. Jest długo oczekiwane porozumienie UE

Foto: Bloomberg

Unijni ministrowie ds. energii uzgodnili w poniedziałek pułap cen gazu w ramach mechanizmu korekty rynkowej. Unia była w tej sprawie podzielona przez długi czas.

Ministrowie energii dyskutowali o tym dwukrotnie, pod koniec listopada i w połowie grudnia, ale nie uzgodnili jeszcze wtedy maksymalnego poziomu ceny, za którą można sprzedawać gaz na rynku Wspólnoty.

Czytaj więcej

Unia uzgodni dziś pułap cenowy na gaz. Surowiec od rana tanieje

"Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie ministrów #UE w sprawie limitu cen gazu na poziomie 180 euro/MWh", przekazało Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej na Twitterze.

– Każda cena w przedziale 150-190-200 euro za MWh będzie odpowiednia – powiedział Skrekas po przybyciu na posiedzenie Rady Ministerialnej ds. Energii UE, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Informacja o nowym możliwym pułapie cenowym i prognozy pogody spowodowały gwałtowne potanienie gazu na giełdach Europy w poniedziałek.

Reuters dowiedział się, że limit wynosi 180 euro za MWh czyli ok. 1861 dol./1000 m3 (wg dzisiejszego kursu). Limit zacznie obowiązywać od 15 lutego 2023 r. Nie będzie dotyczył umów zawieranych poza giełdą.

Wcześniej dzisiaj węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó nazwał ten pułap cenowy „złą, szkodliwą i niebezpieczną” propozycją, przeciwko której zagłosował Budapeszt wraz z ośmioma innymi państwami. Wśród nich miały też być Niemcy. Unia Europejska przyjęła limit większością głosów.

Węgierskie władze zapewniają, że zapewniły sobie możliwość renegocjacji podpisanych już z Gazpromem umów, bez uzgadnianie ich z Komisją Europejską.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą