Unia uzgodni dziś pułap cenowy na gaz. Surowiec od rana tanieje

Dziś Komisja Europejska ma przyjąć limit ceny gazu, który zapobiegnie zawyżaniu cen na tym rynku. Według Francuzów i Greków limit wyniesie 188 euro za MWh. Gaz na giełdach gwałtownie tanieje.

Publikacja: 19.12.2022 11:02

Unia uzgodni dziś pułap cenowy na gaz. Surowiec od rana tanieje

Foto: Bloomberg

Unijni ministrowie ds. energii mają uzgodnić w poniedziałek pułap cen gazu w ramach mechanizmu korekty rynkowej, zapowiedziała europejska komisarz ds. energii Kadri Simson.

– Głęboko wierzę, że możemy osiągnąć porozumienie, ale będzie to wymagało od wszystkich bardzo silnego ducha kompromisu – powiedział urzędniczka.

Pod koniec listopada Komisja Europejska, jako kolejny środek mający na celu ograniczenie kryzysu energetycznego w UE, zaproponowała utworzenie tymczasowego mechanizmu, by ograniczyć zbyt silne skoki cen „błękitnego paliwa”.

Czytaj więcej

Niemcy mają pierwszy w historii terminal LNG. Będę kolejne

Ministrowie energii dyskutowali o tym dwukrotnie, pod koniec listopada i w połowie grudnia, ale nie uzgodnili jeszcze maksymalnego poziomu ceny, za którą można sprzedawać gaz na rynku Wspólnoty. Propozycja Niemiec – 275 euro za MWh – została wyśmiana przez wiele państw, w tym Polskę.

Teraz limit, według przedstawicieli Francji i Grecji, ma wynieść 188 euro za MWh. Grecki minister środowiska i energii Kostas Skrekas uważa, że będzie to odpowiedni sygnał dla rynków.

– Każda cena w przedziale 150-190-200 euro za MWh będzie odpowiednia – powiedział Skrekas po przybyciu na posiedzenie Rady Ministerialnej ds. Energii UE, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Informacja o nowym możliwym pułapie cenowym i prognozy pogody spowodowały gwałtowne potanienie gazu na giełdach Europy w poniedziałek.

Styczniowe kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie zlokalizowany w Holandii) po raz pierwszy od 21 listopada, potaniały poniżej 1200 dol. (-14,4 proc w porównaniu z czwartkiem). Dynamika notowań bazuje na cenie rozliczeniowej z poprzedniego dnia sesyjnego, piątku – 1270,7 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

W dół poszły też kontrakty na gaz na rynku spot – z dostawą „dzień naprzód” 17 i 18 grudnia z 1475 dol. do 1290 dol. (-12,5 proc.), a 19 grudnia do 1280 dol. za tysiąc metrów sześciennych (-0,8 proc.), wynika z danych giełdy EEX.

Eksperci, z którymi rozmawiała RIA Nowosti, uważają, że spadek cen może wynikać nie tylko z bliskiego limitu cenowego, ale też być wynikiem ocieplenia. Według serwisu meteorologicznego Weather Online temperatura będzie dodatnia we wszystkich krajach Europy, z wyjątkiem Polski i Mołdawii. I tak w poniedziałek po południu w Wiedniu do 2 stopni powyżej zera, w Berlinie do 4 stopni, w Paryżu i Londynie powyżej 10 stopni.

Gaz
Bułgaria pozywa Gazprom. Chce 400 mln euro odszkodowania
Gaz
Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG
Gaz
Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml
Gaz
Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą
Gaz
Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów