Gazprom podał wyniki produkcyjne za 11,5 miesiąca. Eksport na rynek Unii i Turcji wyniósł 97,8 mld m3, czyli o 45,1 proc. mniej rok do roku. Także na rynku rosyjskim Gazprom nie ma się czym pochwalić. Popyt na gaz z koncernu zmniejszył się o 5,2 proc., czyli o 12,5 mld m3, informuje RIA Nowosti. Na tym rynku Gazprom konkuruje z innymi dostawcami rosyjskimi, w tym z Łukoil, Rosnieft i Novatekiem, które oferują krótsze i korzystniejsze umowy.
Czytaj więcej
Rosjanie tryumfalnie ogłosili, że dostawy gazu z Rosji do Chin „są rekordowe”. Zapomnieli podać, ile tak naprawdę Gazprom tłoczy do Państwa Środka. Umowa mówi o wcale nie rekordowej wielkości 5 mld m3 gazu rocznie.
Jednocześnie z gwałtownym spadkiem za granicą popytu na rosyjski gaz, Gazprom musiał zredukować o 19,6 proc. wydobycie gazu. Spadło ono do 394,1 mld m3, co jest najgorszym wynikiem od ponad dwóch dekad. W 2021 r Gazprom wydobył 514,8 mld m3 gazu, co było najlepszym wynikiem od 13 lat.
Wraz z wynikami operacyjnymi, Gazprom nie podał żadnych danych o przychodach. Może to oznaczać, że zawyżone ceny gazu na wolnym rynku, nie zrekompensowały rekordowo dużego spadku popytu na gaz z Gazpromu.
Największym klientem pozostaje Turcja. Ale ile w rzeczywistości Turcy importowali gazu z Rosji, także Gazprom nie podaje.