Baltic Pipe otwarty. Morawiecki: Gazociągiem Nord Stream płynęła ukraińska krew

– Baltic Pipe miał na swojej drodze wielu przeciwników i przeciwieństw. W dobie kryzysu gazowego, otwieramy nowe połączenie gazowe. Z tej tłoczni gaz będzie mógł być rozdzielany tam, gdzie on będzie potrzebny – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas symbolicznego uruchomienia gazociągu Baltic Pipe.

Publikacja: 27.09.2022 13:09

Prezydent RP Andrzej Duda (L), premier Danii Mette Frederiksen (C) i premier RP Mateusz Morawiecki (

Prezydent RP Andrzej Duda (L), premier Danii Mette Frederiksen (C) i premier RP Mateusz Morawiecki (P) podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie.

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Z kolei premier RP Mateusz Morawiecki wskazał, że rozpoczynamy nową erę współpracy z Danią i Norwegią. – Gazociąg Baltic Pipe to gazociąg bezpieczeństwa i przyjaźni. Ten dzień jest podwójnie symboliczny – pokazujemy światu, że można zwiększać bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną naszego regionu – zaznaczył.

– Nord Stream 1 to gazociąg, którym płynęła także ukraińska krew. Trzeba to powiedzieć jasno, bo były to instrumenty próby zdominowania Europy Środkowej, które rodziły jednocześnie te wielkie ryzyka – powiedział wskazując, że wycieki w rosyjskich gazociągach odnotowane w ostatnich godzinach na Bałtyku to prowokacja.

Czytaj więcej

Jest dziura w Nord Stream 2. Gazprom wietrzy spisek

Komunikat w tej sprawie wydała także Komisja Europejska. Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson powiedziała, że Baltic Pipe to „kluczowy projekt dla bezpieczeństwa dostaw w regionie i efekt polityki UE zmierzającej do dywersyfikacji źródeł gazu”. ¬- Rurociąg odegra istotną rolę w łagodzeniu obecnego kryzysu energetycznego. Chciałabym pogratulować rządom Polski i Danii oraz operatorom systemów przesyłowych urzeczywistnienia tego projektu i osiągnięcia ważnego kamienia milowego dla unijnej polityki infrastrukturalnej” – powiedziała.

Czytaj więcej

Anna Moskwa: Baltic Pipe jest już zakontraktowany na kolejny rok, gaz popłynie

Projekt Baltic Pipe, wspierany przez Transeuropejskie Sieci Energetyczne, zwiększa dywersyfikację dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich poprzez otwarcie nowego szlaku importowego z Morza Północnego do Unii Europejskiej. Baltic Pipe jest projektem będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania od 2013 r. i otrzymał niemal 267 mln euro dofinansowania ze środków UE za pośrednictwem instrumentu „Łącząc Europę” (CEF), pomagając w ukończeniu badań przygotowawczych i prac budowlanych niezbędnych do realizacji tego projektu.

Gaz
Coś się dzieje na oceanie. Gazowce USA gwałtownie zmieniają kurs
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Gaz
Viktor Orbán grozi UE i inkasuje niespodziewany cios od Donalda Trumpa. Chodzi znów o gaz
Gaz
Gazprom nie ma pieniędzy. Chce podwyżki cen gazu dla Rosjan
Gaz
Gaz System nie wyklucza odszkodowania za opóźnienia w rozbudowie gazoportu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej