Według Stowarzyszenia Operatorów Infrastruktury Gazowej Europy (Gas Infrastructure Europe, GIE) na dzień 11 września stan zapełnienia PMG w krajach Unii wyniósł średnio 83,98 proc. Dzienny przyrost w dniach 10-11 września wyniósł 0,35 pkt proc., podczas gdy w dni powszednie ubiegłego tygodnia nie przekraczał 0,31 pkt proc.
Tempo zatłaczania do podziemnych magazynów jest tradycyjnie wyższe w weekend, ale dynamikę dodatkowo wspierały niższe ceny w ubiegłym tygodniu. Co więcej, ceny spotowe największego europejskiego hubu TTF w Holandii straciły już 42 proc. od szczytowej wartości z 26 sierpnia, pisze firma analityczna Rystad Energy.
Czytaj więcej
Rząd chce przyjąć cenę maksymalną na rynku bilansującym oraz urealnić koszty pracy elektrowni w sytuacjach kryzysowych.
Spadek był kontynuowany w poniedziałek, a kontrakty terminowe potaniały poniżej 2000 dol. za 1000 metrów sześciennych po raz pierwszy od 9 sierpnia. Jak zauważa Rystad, dynamika cen gazu jest obecnie podyktowana niepewnością dotyczącą perspektyw interwencji europejskich regulatorów w ustalanie cen na unijnym rynku energii i gazu. Notowania nadal odzyskują i osiągają docelowy poziom rezerw PMG, który do 1 listopada został ustalony na poziomie 80 proc.
Poziom ten osiągnęły już Polska (99,15 proc.), Portugalia, Niemcy (88,3 proc.), Francja (94 proc.), Włochy (85 proc.), Dania, Belgia, Czechy, Szwecja, Hiszpania, Słowacja, Holandia, Chorwacja.