Rząd: Odcięcie gazu Niemcom nie wpłynie na gazowe bezpieczeństwo Polski

Polska nie obawia się zatrzymania dostaw gazu z kierunku Niemiec, nawet w sytuacji wstrzymania dostaw gazu z Rosji do naszego zachodniego sąsiada, skąd teraz m.in. importujemy gaz. Ministerstwo klimatu i środowiska nie zgadza się także na unijną propozycję ograniczenia zużycia gazu w Europie o 15 proc. od 1 sierpnia.

Publikacja: 25.07.2022 18:44

Rząd: Odcięcie gazu Niemcom nie wpłynie na gazowe bezpieczeństwo Polski

Foto: PAP

– Polska zdecydowanie nie zgadza się na to, aby Komisja Europejska narzucała cele redukcyjne. Popieramy dobrowolne cele w tym zakresie, które nie mogą zostać narzucone przez unijne regulacje i decyzje Komisji. To, co nie jest akceptowalne, to próba wymuszenia obowiązków redukcji. Możemy rozmawiać o dobrowolnych mechanizmach oszczędzania, tak jak doradza Międzynarodowa Agencja Energii– powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że podobne stanowisko wyraziła już Hiszpania, Portugalia, Grecja, Cypr czy Malta.

Komisja Europejska zaproponowała mechanizm solidarności gazowej bazujący na ograniczeniu zużycia gazu przez kraje członkowskie UE o 15 proc. od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.

Minister Moskwa podkreśliła, że Polska jest gotowa do rozmów np. z Niemcami o dywersyfikacji dostaw paliw, co zresztą już miało miejsce w przypadku dostaw ropy naftowej. – Wymuszanie na innych członkach UE redukcji zużycia gazu, to nie jest solidarność. Dla nas mechanizmem solidarności byłoby zawieszenie EU ETS do czasu jego reformy, będziemy podnosić ten wątek. Pomogłoby to wielu państwom. Na razie Komisja takiej propozycji nie przedłożyła – wskazała.

Czytaj więcej

Gazprom prawie odetnie Niemcy od gazu. Przykręci Nord Stream 1 do minimum

Polska jest z kolei przygotowana na kolejną zimę, jeśli chodzi o gaz, za chwilę otwarty zostanie Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu działa na pełną moc, działa połączenie między Polską a Litwą, Polski z Litwą oraz dostawy rewersowe na Gazociągu Jamalskim. Dzięki temu nie musimy wprowadzać żadnych stopni ograniczeń. Każde państwo jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo swoich obywateli i przedsiębiorstwa– dodała minister klimatu, wskazując, że ew. zamknięcie kierunku zachodniego w efekcie odcięcia dostaw gazu rosyjskiego, nie wpłynie absolutnie na bezpieczeństwo gazowe Polski.

PGNiG zapewnia „Rzeczpospolitą”, że stale monitoruje sytuację w Polsce oraz na rynkach europejskich i światowych w zakresie dostępności paliwa gazowego. – Spółka podejmuje stosowne działania potrzebne do zabezpieczania odpowiednich wolumenów gazu dla odbiorców krajowych. Obecnie wszyscy odbiorcy gazu PGNiG otrzymują gaz zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem – zapewnia. Jeden z największych konsumentów gazu w Polsce, Grupa Azoty, podkreśla, że dostawy gazu do spółki przebiegają bez zakłóceń. – Produkcja w Grupie Azoty jest kontynuowana. Dotychczas nie byliśmy informowani przez żadnego z naszych interesariuszy o planach ograniczenia nam dostaw podstawowego surowca do produkcji nawozów – zapewnia koncern.

Jak wynika z danych operacyjnych PGNiG za II kw. tego roku import gazu ziemnego wyniósł w 3,97 mld m sześc. gazu wobec 4,17 mld m sześc. rok wcześniej. Import "z kierunku wschodniego" wyniósł 0,85 mld m sześc. wobec 2,57 mld m sześc. rok wcześniej. To efekt przerwania rosyjskich dostaw do Polski od końca kwietnia tego roku. W całym pierwszym półroczu import gazu ziemnego spadł do 8,02 mld m sześc. z 8,27 mld m sześc. gazu w analogicznym okresie 2021 roku. Znacząco zwiększył się import LNG poprzez gazoport w Świnoujściu i pojawił się przesył surowca z kierunku Litwy.

Gaz
Ustawa blokująca gaz z Nord Stream do zmiany
Gaz
Małe szanse na hub gazowy w Polsce. Jakie są bariery?
Gaz
Gazprom nie zapłaci dywidendy. Wartość rosyjskiego koncernu pikuje
Gaz
PGE i Polimex Mostostal rozmawiają o gazowych opóźnieniach. Znamy szczegóły
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Gaz
Mamy nowy Gazprom? UE znów uzależniona od jednego potężnego dostawcy gazu
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał