Tak kategorycznie o rosyjskim gazociągu amerykański sekretarz w administracji Demokratów, wypowiedział się po raz pierwszy, choć nie od dziś wiadomo, że inwestycja Gazpromu jest jedną z kart przetargowych w rozmowach przywódców USA i Rosji.
Czytaj więcej
Niemiecki koncern, który utopił miliard euro w projekcie Nord Stream 2, wychwala Gazprom i Rosję jako gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Unii.
Zdecydowanymi zwolennikami nowych, mocnych sankcji wobec Nord Stream 2 są Republikanie. Senator Ted Cruz przygotował projekt ustawy o ograniczeniach wobec rosyjskiego Nord Stream 2. Projekt zakłada nałożenie sankcji w ciągu 15 dni od daty przyjęcia ustawy, a nie w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, jak to widzą Demokraci. 23 września 2021 r. Kongres zatwierdził sankcje wobec Nord Stream 2. Senatorowie zagłosują nad ustawą do 14 stycznia.
„Wygramy to głosowanie przytłaczającą większością głosów” – dowiedziała się gazeta Politico w amerykańskim senacie. Aby przyjąć projekt Cruza, potrzeba 60 głosów, a Republikanie są przekonani, że można je znaleźć, jeśli Demokraci nie przedstawią kontrprojektu w sprawie sankcji.
Nord Stream 2 został ukończony 10 września 2021 r. z dwuletnim opóźnieniem. Może transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Wraz z pracującym od 2011 r Nord Stream daje to Niemcom 110 mld m3 taniego rosyjskiego gazu rocznie.