PGNIG Obrót Detaliczny, który odpowiada za ponad 85 proc. rynku, tłumaczy, skąd wzięły się tak wysokie podwyżki i czy spółdzielnie mogły ich uniknąć. Eksperci zwracają jednak uwagę na luki prawne. Rząd przygląda się obecnie sytuacji.
Czy spółdzielnie mogły uniknąć problemu?
W wielu miastach w Polsce dobiegają do nas informacje, że niektóre rodziny kupujące gaz, dostają nowe rachunki za „błękitnego paliwo” nawet o kilkaset procent wyższe niż wynosiły one poprzednio. Jednak zgodnie z decyzją Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i nowymi taryfami, podwyżki cen gazu od nowego roku miały wzrosnąć od 41 do 58 proc. dla gospodarstw domowych w zależności od wielkości poboru paliwa. Sprawę stara się nam wyjaśnić PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) należący do Grupy PGNiG.
Udział podmiotów z Grupy PGNiG w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych wyniósł w 2020 r. 85,63 proc. Spośród ponad 7,1 mln klientów PGNIG, około 6,85 mln stanowią gospodarstwa domowe, którym paliwo gazowe jest sprzedawane na podstawie obowiązującej taryfy zaakceptowanej przez prezesa URE. – Pozostałą część, a więc około 290 tys. klientów stanowią pozostali klienci, i tylko ta cześć klientów nie jest objęta taryfą. Podkreślamy, że gospodarstwa domowe objęte taryfą stanowią ponad 95 proc. naszych klientów, co pokazuje skalę ochrony polskich rodzin przed drastycznymi podwyżkami cen, płynącą z ostatniej nowelizacji prawa energetycznego – tłumaczy „Rzeczpospolitej” PGNiG OD.
Taryfa jest zaś – zgodnie z przepisami prawa – przeznaczona jest dla odbiorców końcowych dokonujących zakupu paliw gazowych wyłącznie w celu ich zużycia w gospodarstwie domowym. PGNiG OD każdego klienta spełniającego powyższe kryterium rozlicza według cen i stawek określonych w taryfie. Sprzedawca gazu podkreśla, że sprawa dotyczy także spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Jednak, aby spełnić ten warunek muszą one złożyć stosowne oświadczenie w tym zakresie.
Skąd więc te podwyżki kilkuset procentowe dla niektórych spółdzielni? PGNiG tłumaczy, że w sprawach o których mowa w mediach, nie zawsze sprzedającym jest ich spółka, a w niektórych sytuacjach to klienci, a więc spółdzielnie nie zadziały na czas. – Jeżeli powyższy warunek nie jest spełniony przez klienta, a nie jest to przecież okoliczność zależna od PGNiG OD, na jakie potrzeby gaz jest zużywany, to zgodnie z prawem oraz z komunikatem prezesa URE z 2018 r. takich klientów, do których mogą zaliczać się również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe rozlicza się po cenach rynkowych – tłumaczy spółka. PGNiD OD dodaje jednak, że przypadku spełnienia wspomnianych warunków prawnych każdy taki klient będzie mógł być rozliczany według taryfy.