Ukraina kupi LNG w Chorwacji

Z chorwackiej wyspy Krk, przez Węgry do granicy ukraińskiej - tą drogą gaz skroplony z chorwackiego terminalu dotrze na Ukrainę.

Publikacja: 10.12.2021 17:14

Ukraina kupi LNG w Chorwacji

Foto: The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

Ukraiński operator magistrali gazowych poinformował, że pracuje nad stworzeniem trasy dostaw skroplonego gazu skroplonego z Chorwacji. Kijów podkreśla, że Chorwacja jest jednym z priorytetowych partnerów Ukrainy pod względem dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego.

1 stycznia 2021 r. na chorwackiej wyspie Krk rozpoczął działalność pływający terminal LNG o przepustowości 2,6 mld m sześc. m rocznie. Otwarło to Chorwacji dostęp do globalnego rynku gazu skroplonego

„Kluczowym warunkiem możliwości dostaw gazu ziemnego z tego kierunku jest stworzenie gwarantowanych zdolności przesyłowych gazu ziemnego w kierunku z Węgier na Ukrainę, nad czym aktywnie pracują OGTSU i ukraińscy dyplomaci” – czytamy w komunikacie.

Integracja chorwackiego i ukraińskiego rynku gazu ziemnego pozwoli nie tylko na transport gazu ziemnego z Chorwacji na Ukrainę na potrzeby krajowe, ale także zapewni możliwość magazynowania chorwackiego gazu w ukraińskich podziemnych magazynach gazu, co wzmocni bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

W listopadzie 2021 r. ilość gazu ziemnego przetransportowanego z Unii Europejskiej na Ukrainę wyniosła 11,6 mln m sześc. m, natomiast eksport, łącznie z reeksportem gazu z Ukrainy do krajów europejskich - 579 mln metrów sześciennych.

W związku z tym, że od 1 października Gazprom wstrzymał tranzyt gazu w kierunku Węgier, od października import gazu z Unii na Ukrainę został przeorientowany na inne kierunki – z Polski i Słowacji. Ukraina analizuje importu gazu z Rumunii.

Gaz
Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej
Gaz
Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska
Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej