Dostawy LNG z USA mają wyprzedzić eksport gazu z rurociągów

W przyszłym roku eksport amerykańskiego gazu skroplonego po raz pierwszy przewyższy eksport gazu rurociągowego.

Publikacja: 10.02.2021 13:23

Dostawy LNG z USA mają wyprzedzić eksport gazu z rurociągów

Foto: Adobe Stock

Administracji Informacji Energetycznej USA (EIA) prognozuje, że „eksport LNG z USA wyniesie średnio 8,5 mld stóp sześciennych dziennie w 2021 r. W 2022 r. eksport wzrośnie do średnio 9,2 mld stóp sześciennych dziennie, przewyższając po raz pierwszy wielkość dostawy gazu amerykańskiego rurociągami za granicę”- czytamy w raporcie EIA. Gazociągi eksportowe łączą USA z Kanadą i Meksykiem.

W styczniu Stany Zjednoczone eksportowały rekordowe 9,8 miliarda stóp sześciennych LNG dziennie. Ma to związek z wysokimi cenami na azjatyckim rynku. Do tego trudne warunki pogodowe kilka razy zatrzymywały pracę terminali LNG Sabine Pass, Corpus Christi i Cameron.

""

LNG Tanker at terminal/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

W styczniu, mimo wysokich cen gazu na świecie, nieplanowane wyłączenia instalacji LNG w kilku krajach doprowadziły do ​​spadku podaży na rynku LNG.

„Zazwyczaj zdolność eksportowa LNG osiąga maksimum w miesiącach zimowych… Jednak EIA szacuje, że 88 proc. zdolności eksportowej LNG zostało wykorzystane w grudniu 2020 r. To najniższy wynik w tym miesiącu od sześciu lat” – podsumowuje Biały Dom.

W 2019 r Amerykanie o 67 procent zwiększyli eksport swojego LNG, sprzedając go światu 47,5 mld m3 (dane raportu energetycznego PB). To dało im blisko 10 proc. światowego rynku gazu skroplonego i trzecie miejsce wśród największych eksporterów za Katarem i Australią, a przed Rosją (39,4 mld m3) i Malezją (35,4 mld m3).

Amerykańscy producenci sprzedają swój gaz nie tylko w Azji, ale też coraz więcej trafia go na rynek europejski. To właśnie o ten rynek toczy się obecnie ostra gra między Rosją a USA.

Gaz
Orlen bez marki PGNiG w biznesie wydobywczym
Gaz
Plan minimum Gazpromu bez dostaw przez Ukrainę
Gaz
Katar uderza w rosyjski biznes gazowy. Inwestuje w gigantyczne złoże
Gaz
Biznesmen z USA chce kupić Nord Stream 2. Wcześniej mieszkał i zarabiał w Rosji
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Gaz
Stanął jedyny w Rosji zakład montujący urządzenia do produkcji LNG
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska