PGNiG coraz mocniej inwestuje w produkcję ciepła i prądu

Gazowniczy koncern stawia zarówno na budowę nowych elektrociepłowni, jak i modernizację istniejących. Planuje również przejęcia.

Publikacja: 09.10.2017 20:30

PGNiG coraz mocniej inwestuje w produkcję ciepła i prądu

Foto: Fotorzepa/Bartlomiej Żurawski

Jednym z głównych celów realizowanej obecnie w grupie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa strategii jest utrzymanie pozycji największego w kraju producenta energii w kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła). Będzie on realizowany przede wszystkim poprzez nowe inwestycje.

Nowe elektrociepłownie

Najwięcej pieniędzy, bo 1,6 mld zł, będzie kosztowała budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 450 MW (megawatów) na warszawskim Żeraniu. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems i Polimeks-Mostostal. Obecnie trwa organizacja zaplecza placu budowy, zaplecza socjalnego i przejęcia terenu budowy przez wykonawcę. Trwają też prace projektowe oraz terenowe związane z wykonaniem dróg tymczasowych.

– Po zakończeniu wszystkich inwestycji na terenie Żerania, tj. budowy bloku gazowo-parowego oraz kotłowni gazowej, wszystkie obiekty będą mogły zużywać około 600 mln m sześc. gazu, co stanowi około 4 proc. krajowego zużycia tego paliwa – informuje departament public relations PGNiG.

Kolejna sztandarowa inwestycja to realizowana wspólnie z Tauronem budowa bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli, również o mocy około 450 MW. Strony mają po połowie udziałów. Obiekt będzie zużywał około 500–600 mln m sześc. gazu rocznie. Całkowity budżet, liczony od początku tej inwestycji, wyniesie około 1,5 mld zł.

– Po odstąpieniu od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą, w 2016 r. wykonaliśmy inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług oraz opracowaliśmy formułę dokończenia inwestycji. Ruszyła budowa nowego rurociągu wody chłodzącej realizowana metodą mikrotunelingu, wybrano wykonawcę – podaje PGNiG.

W planach przejęcia

Poza dwoma kluczowymi projektami grupa PGNiG kończy budowę bloku fluidalnego w Zofiówce w Jastrzębiu-Zdroju i przygotowuje się do budowy gazowej elektrociepłowni w Przemyślu, do której surowiec będzie dostarczany z lokalnych złóż. Koncern ma też plany dotyczące rozwoju istniejących elektrociepłowni w Warszawie i Pruszkowie. Spółka jest też zainteresowana zwiększeniem wykorzystania metanu pozyskiwanego w procesie wydobycia węgla na cele energetyczne.

Strategia grupy na lata 2017–2022 zakłada zwiększenie wolumenu sprzedaży ciepła i prądu o 20 proc. – Chcemy ten cel osiągnąć m.in. dzięki kontynuacji akwizycji lokalnych systemów ciepłowniczych (przy zapewnieniu oczekiwanego zwrotu z inwestycji). Stale monitorujemy oraz prowadzimy bieżącą analizę rynku, poszukując potencjalnych akwizycji systemów ciepłowniczych na terenie całego kraju – twierdzi PGNiG.

Po zakończeniu wszystkich realizowanych i zaplanowanych inwestycji energetycznych i ciepłowniczych około 2020 r. podstawowym paliwem wykorzystywanym w tym segmencie nadal będzie węgiel kamienny. Jego udział spadnie do 66 proc. Udział gazu, dziś marginalny, wzrośnie do 31 proc. Pozostałe 3 proc. stanowić będą biomasa i lekki olej.

Jednym z głównych celów realizowanej obecnie w grupie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa strategii jest utrzymanie pozycji największego w kraju producenta energii w kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła). Będzie on realizowany przede wszystkim poprzez nowe inwestycje.

Nowe elektrociepłownie

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów